Start › Dalarnas län › Sörsjön
HMP Service AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-12 | 2020-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 576 | 1 312 | 1 923 | 1 256 | 1 405 | 190 | – |
| Nettoomsättning | 1 594 | 1 312 | 1 923 | 1 256 | 1 405 | 190 | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −19 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 469 | 1 529 | 1 736 | 1 209 | 1 438 | 142 | – |
| Handelsvaror | 245 | 489 | 522 | 544 | 571 | 65 | – |
| Övriga externa kostnader | 459 | 185 | 155 | 184 | 180 | 65 | – |
| Personalkostnader | 758 | 838 | 1 042 | 470 | 677 | 2 | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 17 | 17 | 10 | 10 | 10 | – |
| Rörelseresultat | 107 | −217 | 187 | 47 | −32 | 48 | – |
| Finansiella poster | −8 | −2 | −1 | 0 | −1 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 2 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 98 | −219 | 185 | 47 | −33 | 48 | – |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 12 | −12 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 12 | −12 | – |
| Resultat före skatt | 98 | −219 | 185 | 47 | −21 | 36 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 47 | 7 | 0 | 8 | – |
| Årets resultat | 98 | −219 | 139 | 40 | −21 | 28 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-12 | 2020-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 264 | 145 | 507 | 147 | 259 | 91 | – |
| Anläggningstillgångar | 14 | 21 | 38 | 20 | 30 | 40 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 21 | 38 | 20 | 30 | 40 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 10 | 20 | 30 | 40 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 14 | 21 | 28 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 250 | 124 | 469 | 127 | 229 | 51 | – |
| Varulager m.m. | 137 | 55 | 45 | 50 | 55 | 5 | – |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 21 | 353 | 70 | 52 | 3 | – |
| Kundfordringar | 17 | 21 | 204 | 26 | 0 | 3 | – |
| Övriga fordringar | 38 | 0 | 149 | 44 | 52 | – | – |
| Kassa och bank | 58 | 48 | 71 | 7 | 122 | 43 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 264 | 145 | 507 | 147 | 259 | 91 | – |
| Eget kapital | 90 | −8 | 210 | 72 | 31 | 53 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 65 | −33 | 185 | 47 | 6 | 28 | – |
| Balanserat resultat | −33 | 185 | 47 | 6 | 28 | – | – |
| Årets resultat | 98 | −219 | 139 | 40 | −21 | 28 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 12 | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 12 | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 47 | 21 | 32 | 4 | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 47 | 21 | 32 | 4 | – |
| Kortfristiga skulder | 174 | 153 | 250 | 54 | 196 | 23 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 16 | 13 | – | 0 | 3 | – |
| Skatteskulder | 0 | 30 | 38 | −1 | 8 | 8 | – |
| Övriga skulder | 174 | 58 | 99 | 3 | 50 | 12 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 48 | 99 | 51 | 137 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020-12 | 2020-02 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 6 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 35 | 35 | 35 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 35 | 35 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 21 | 14 | 7 | – | – |
| Årets avskrivningar | 7 | 7 | 7 | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-02-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 50 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 50 | 50 | 40 | 30 | 20 | 10 | – |
| Årets avskrivningar | 0 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKOLHUSVÄGEN 4 B, 780 69 SÖRSJÖN
- Registrerat
- 2020-02-07
- Bransch
- Måleriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom måleri snickeri samt uthyrning av tjänster.
Bankgironummer
- 5291-2300
- HMP Service AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malung- Sälen
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver måleriverksamhet främst inom Malung-Sälens kommun. Bolagets egna kapital är förbrukat 20241231 men första halvåret 2025 har ett positivt resultat och det egna kapitalet är återställt. Företaget har sitt säte i Malung- Sälen .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.