Genomsyn

Start › Uppsala län › Uppsala

Över styr reglerteknik AB

559240-5350AktiebolagAvregistrerat 2025-06-25Räkenskapsår 2024-01-01 – 2024-12-31

Omsättning 2024
33 tkr
Resultat efter fin. poster 2024
−22 tkr
Årets resultat 2024
−22 tkr
Eget kapital 2024
54 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20242024: 0,9 %0,9 %20232023: 0,4 %0,4 %20222022: 0,8 %0,8 %20212021: 0,4 %0,4 %20202020: 0,2 %0,2 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post20242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 332091 2682 5071 661
Nettoomsättning 332091 1972 5071 661
Övriga rörelseintäkter –070––
Rörelsekostnader 562381 2132 4231 542
Råvaror och förnödenheter 49232172349
Handelsvaror 327818716063
Övriga externa kostnader 20110341489306
Personalkostnader –04431 602824
Av- och nedskrivningar 01010––
Övriga rörelsekostnader 031–––
Rörelseresultat −23−285484119
Finansiella poster 10000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 110––
Räntekostnader och liknande resultatposter 00000
Resultat efter finansiella poster −22−285484119
Resultat före skatt −22−285484119
Skatt på årets resultat –0112125
Årets resultat −22−28436393

BalansräkningBelopp i tkr

Post20242023202220212020
TILLGÅNGAR 57175288489516
Anläggningstillgångar 03141––
Materiella anläggningstillgångar 03141––
Inventarier, verktyg och installationer 03141––
Omsättningstillgångar 57144247489516
Kortfristiga fordringar 110960407340
Kundfordringar 04719315189
Övriga fordringar 156353861
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0665590
Kassa och bank 573518882177
EGET KAPITAL OCH SKULDER 57175288489516
Eget kapital 5476224181118
Bundet eget kapital 2525252525
Aktiekapital 2525252525
Fritt eget kapital 295119915693
Balanserat resultat 517915693–
Årets resultat −22−28436393
Kortfristiga skulder 39864307398
Leverantörsskulder 084271169
Skatteskulder –005631
Övriga skulder 05313135196
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 3379453

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post20242023202220212020
Styrelsens förslag ––120––
Medel att disponera ––19915693

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2024

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. att bolaget har påbörjat en likvidation.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. mindre uppdrag under 2023.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. mindre uppdrag under 2022.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. anställt en till.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 0515151
Årets inköp ––51–
Försäljningar och utrangeringar 51–––
Ackumulerade avskrivningar 02110–
Årets avskrivningar –1010–
Återförda avskrivningar 21–––

Om bolaget

Adress
Skäve 42, 754 73 UPPSALA
Registrerat
2020-02-04

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall arbeta med styr och reglerinstallationer i fastighetssystem. Installationer, felsökning, upgradering, rivning samt energioptimering. Arbeten med fastighetstekniska lösningar.

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-03-27
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet inom styr och reglerinstallationer i fastighetssystem. Installationer, felsökning, upgradering, rivning samt energioptimering och arbeten med fastighetstekniska lösningar. Företaget har sitt säte i Knivsta.

Väsentliga händelser

Bolaget har under räkenskapsåret påbörjat en likvidation.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2024240 kB Öppna
2023240 kB Öppna
2022240 kB Öppna
2021239 kB Öppna
2020238 kB Öppna