SCANINVENT SWEDEN AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 11 514 | 7 387 | 0 | 12 | 0 |
| Nettoomsättning | 11 353 | 7 383 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 162 | 4 | 0 | 12 | – |
| Rörelsekostnader | 10 785 | 6 619 | 668 | 1 | 36 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 538 | 4 255 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 359 | 903 | 611 | 1 | 1 |
| Personalkostnader | 663 | 1 214 | 53 | 0 | 35 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 61 | 3 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 153 | 186 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 729 | 769 | −668 | 10 | −36 |
| Finansiella poster | 3 | −3 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 733 | 766 | −668 | 10 | −36 |
| Bokslutsdispositioner | −180 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −180 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 553 | 766 | −668 | 10 | −36 |
| Skatt på årets resultat | 116 | 32 | – | – | – |
| Årets resultat | 436 | 734 | −668 | 10 | −36 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 279 | 5 373 | 330 | 28 | 18 |
| Anläggningstillgångar | 391 | 266 | 169 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 391 | 266 | 169 | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | 0 | 132 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 391 | 266 | 37 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 888 | 5 107 | 161 | 28 | 18 |
| Kortfristiga fordringar | 1 325 | 3 668 | 157 | – | – |
| Kundfordringar | 1 185 | 3 668 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 140 | 0 | 157 | – | – |
| Kassa och bank | 1 563 | 1 439 | 4 | 28 | 18 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 279 | 5 373 | 330 | 28 | 18 |
| Eget kapital | 1 227 | 790 | 57 | 24 | 14 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 177 | 740 | 7 | −26 | −36 |
| Balanserat resultat | 740 | 7 | 674 | −36 | – |
| Årets resultat | 436 | 734 | −668 | 10 | −36 |
| Obeskattade reserver | 180 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 873 | 4 583 | 273 | 4 | 4 |
| Förskott från kunder | 158 | 158 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 380 | 2 707 | – | – | – |
| Skatteskulder | 118 | 38 | – | – | – |
| Övriga skulder | 164 | 1 651 | 273 | 4 | 4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 53 | 28 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 7 | −26 | −36 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 700 | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | 200 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade omsättningen beror på att bolaget fått fler uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 471 | 327 | 327 | 37 | 37 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 434 | – | 290 | – | 0 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 290 | – | 0 | – | −37 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 79 | 61 | 61 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 72 | – | 61 | – | 0 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | 53 | – | 0 | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 135 | 135 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 135 | – | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 135 | – | −135 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 3 | 3 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | 3 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | 3 | – | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PILEGÅRDSVÄGEN 6, 239 42 FALSTERBO
- Registrerat
- 2020-01-31
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom olja- och gasindustrin samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5902-6740
- SCANINVENT SWEDEN AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Vellinge kommun.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-16
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom olja -och gasindustrin.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.