Start › Västra Götalands län › Kungshamn
Smögen Plåtslageri AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 234 | 6 102 | 6 255 | 3 729 |
| Nettoomsättning | 8 213 | 6 080 | 6 243 | 3 729 |
| Övriga rörelseintäkter | 22 | 23 | 12 | 0 |
| Rörelsekostnader | 7 288 | 5 840 | 5 023 | 3 210 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 614 | 3 127 | 2 557 | 1 738 |
| Övriga externa kostnader | 1 250 | 959 | 814 | 367 |
| Personalkostnader | 2 348 | 1 684 | 1 633 | 1 046 |
| Av- och nedskrivningar | 77 | 70 | 19 | 59 |
| Rörelseresultat | 947 | 263 | 1 232 | 518 |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −3 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 3 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 946 | 260 | 1 229 | 517 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 138 | −137 | −100 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 215 | 0 | −100 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | −77 | −137 | 0 |
| Resultat före skatt | 946 | 398 | 1 092 | 417 |
| Skatt på årets resultat | 184 | 87 | 228 | 90 |
| Årets resultat | 762 | 311 | 864 | 327 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 654 | 1 893 | 2 216 | 1 443 |
| Anläggningstillgångar | 511 | 587 | 563 | 376 |
| Materiella anläggningstillgångar | 511 | 587 | 563 | 376 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 495 | 566 | 563 | 376 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 16 | 21 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 143 | 1 306 | 1 654 | 1 067 |
| Varulager m.m. | 52 | 58 | 79 | 10 |
| Råvaror och förnödenheter | 52 | 58 | 79 | 10 |
| Kortfristiga fordringar | 998 | 789 | 590 | 413 |
| Kundfordringar | 566 | 490 | 416 | 193 |
| Övriga fordringar | 208 | 118 | 19 | 38 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 224 | 181 | 155 | 182 |
| Kassa och bank | 1 093 | 459 | 985 | 644 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 654 | 1 893 | 2 216 | 1 443 |
| Eget kapital | 1 409 | 897 | 986 | 622 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 1 384 | 872 | 961 | 597 |
| Balanserat resultat | 622 | 561 | 97 | 270 |
| Årets resultat | 762 | 311 | 864 | 327 |
| Obeskattade reserver | 215 | 215 | 352 | 215 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 215 | 215 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 215 | 215 | 137 | 0 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 10 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 10 |
| Kortfristiga skulder | 1 031 | 781 | 878 | 596 |
| Förskott från kunder | 5 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 385 | 336 | 291 | 226 |
| Skatteskulder | – | 0 | 266 | 224 |
| Övriga skulder | 269 | 217 | 76 | 112 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 372 | 228 | 245 | 33 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 600 | 250 | 400 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 600 | 250 | 400 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har ökat sin omsättning mer än 30%, vilket möjliggjordes genom anställning samt inhyrda personal.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 26 | 26 |
| Årets inköp | 0 | 26 |
| Ackumulerade avskrivningar | 11 | 5 |
| Årets avskrivningar | 5 | 5 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 708 | 708 | 640 | 434 |
| Årets inköp | 0 | 68 | 206 | 434 |
| Ackumulerade avskrivningar | 213 | 142 | 78 | 59 |
| Årets avskrivningar | 71 | 64 | 19 | 59 |
Om bolaget
- Adress
- HOGENÄS INDUSTRIOMRÅDE 10, 456 91 KUNGSHAMN
- Registrerat
- 2020-01-28
- Bransch
- Takarbeten av plåt
Verksamhet enligt registret
Plåtslageriarbeten samt därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 5440-8422
- Smögen Plåtslageri AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-13
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Västra Götalands län, Munkedals kommun registrerades år 2020 och bedriver plåtslageriverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.