Start › Stockholms län › Stockholm
Welin Security Services AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 9 | 79 | 27 | 1 117 | 2 549 | 2 178 |
| Nettoomsättning | 9 | 108 | 47 | 1 117 | 2 518 | 2 178 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −29 | −20 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | – |
| Rörelsekostnader | 97 | 183 | 155 | 1 219 | 1 153 | 1 107 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 26 | 19 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 1 066 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 94 | 153 | 136 | 153 | 417 | 453 |
| Personalkostnader | 0 | 4 | – | 0 | 727 | 654 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 0 |
| Rörelseresultat | −88 | −103 | −128 | −102 | 1 396 | 1 071 |
| Finansiella poster | 113 | −306 | −5 | −877 | −1 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 8 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | −205 | 0 | 0 | 0 | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −101 | 101 | 0 | 875 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 5 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 25 | −409 | −133 | −979 | 1 395 | 1 071 |
| Bokslutsdispositioner | 44 | 143 | 58 | 0 | −369 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 44 | 143 | 58 | 0 | −369 | – |
| Resultat före skatt | 70 | −266 | −74 | −979 | 1 026 | 1 071 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 229 | 240 |
| Årets resultat | 70 | −266 | −74 | −979 | 798 | 832 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 499 | 353 | 577 | 1 068 | 2 225 | 1 153 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 | 319 | 319 | 714 | 300 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 3 | 319 | 319 | 714 | 300 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 3 | 319 | 319 | 714 | 300 |
| Omsättningstillgångar | 499 | 350 | 258 | 749 | 1 511 | 853 |
| Varulager m.m. | 440 | 228 | 154 | 424 | 187 | 60 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 440 | 228 | 154 | 424 | 187 | 60 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 77 | 65 | 72 | 283 | 148 |
| Övriga fordringar | 14 | 77 | 75 | 72 | 281 | 51 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | −10 | 0 | 2 | 97 |
| Kassa och bank | 46 | 45 | 39 | 253 | 1 041 | 645 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 499 | 353 | 577 | 1 068 | 2 225 | 1 153 |
| Eget kapital | 129 | 60 | 326 | 400 | 1 379 | 857 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 104 | 35 | 301 | 375 | 1 354 | 832 |
| Balanserat resultat | 35 | 301 | 375 | 1 354 | 557 | – |
| Årets resultat | 70 | −266 | −74 | −979 | 798 | 832 |
| Obeskattade reserver | 124 | 168 | 311 | 369 | 369 | – |
| Periodiseringsfonder | 124 | 168 | 311 | 369 | 369 | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | −53 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | −53 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 247 | 126 | −7 | 298 | 477 | 297 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | 2 | 6 |
| Skatteskulder | 0 | −76 | −76 | 229 | 468 | 240 |
| Övriga skulder | 247 | 202 | 69 | 69 | 7 | 34 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 17 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 275 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 354 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskad under 2022 på grund av utmanande marknadsläge.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte haft någon påverkan på företagets verksamhet.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-26 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 195 | 715 | 300 | 0 |
| Årets inköp | 480 | 415 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 876 | 1 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 875 | 1 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MAILBOX 375, 111 73 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-01-27
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende IT-Säkerhet,, förvaltning av värdepapper, viss handel med armbandsur samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5445-9573
- Welin Security Services AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Stockholm och tillhandahåller konsulttjänster till företag i Sverige och Norra Europa.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.