Start › Stockholms län › Stockholm
Stockholm-Campagnan Family and Friends AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 996 | 2 899 | 1 967 | 1 864 | 1 462 | 1 165 |
| Nettoomsättning | 2 980 | 2 899 | 1 967 | 1 864 | 1 462 | 1 165 |
| Övriga rörelseintäkter | 16 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 877 | 2 530 | 1 591 | 1 272 | 1 055 | 907 |
| Råvaror och förnödenheter | 874 | 542 | 240 | 142 | 80 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 1 060 | 1 088 | 643 | 410 | 259 | 186 |
| Personalkostnader | 939 | 893 | 702 | 713 | 712 | 691 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 6 | 6 | 6 | 4 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 118 | 369 | 376 | 592 | 408 | 258 |
| Finansiella poster | −7 | 0 | −1 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 111 | 369 | 375 | 592 | 407 | 258 |
| Resultat före skatt | 111 | 369 | 375 | 592 | 407 | 258 |
| Skatt på årets resultat | 34 | 87 | 88 | 129 | 90 | 60 |
| Årets resultat | 77 | 282 | 287 | 463 | 317 | 198 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 384 | 1 641 | 1 625 | 1 747 | 1 192 | 580 |
| Anläggningstillgångar | 2 | 6 | 13 | 19 | 13 | 7 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 6 | 13 | 19 | 13 | 7 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 | 6 | 13 | 19 | 13 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 1 381 | 1 635 | 1 613 | 1 728 | 1 178 | 573 |
| Kortfristiga fordringar | 298 | 252 | 391 | 69 | 83 | 17 |
| Kundfordringar | 0 | 232 | 16 | 64 | 83 | – |
| Övriga fordringar | 176 | 19 | 168 | 5 | 0 | 15 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 123 | 0 | 207 | – | 0 | 3 |
| Kortfristiga placeringar | 850 | 730 | 470 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 850 | 730 | 470 | – | – | – |
| Kassa och bank | 233 | 653 | 752 | 1 659 | 1 095 | 556 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 384 | 1 641 | 1 625 | 1 747 | 1 192 | 580 |
| Eget kapital | 900 | 1 022 | 940 | 1 003 | 540 | 223 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Reservfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 875 | 997 | 915 | 978 | 515 | 198 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Balanserat resultat | 797 | 715 | 165 | 515 | 0 | – |
| Årets resultat | 77 | 282 | 750 | 463 | 317 | 198 |
| Kortfristiga skulder | 484 | 619 | 685 | 744 | 652 | 358 |
| Skatteskulder | 75 | 0 | 256 | 165 | 135 | 60 |
| Övriga skulder | 393 | 597 | 415 | 564 | 496 | 282 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 22 | 15 | 15 | 22 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | – | 200 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 198 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning i övrigt med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Företagets resultat och ställning i övrigt framgår av efterföljande resultat- och balansräkning med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-23 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 | 30 | 30 | 19 | 9 | 9 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 11 | 10 | 9 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 24 | 18 | 12 | 6 | 2 | – | 0 |
| Årets avskrivningar | 6 | 6 | 6 | 4 | 2 | – | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SVEAVÄGEN 131, 113 46 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-01-23
- Bransch
- PR och kommunikation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet inom: Strategisk kommunikation, PR, varumärkesarbete, affärsutveckling samt design och konceptutveckling inom turism, hotell och restaurang, mat och dryck, kultur och nöjesverksamhet samt hälsa. Arrangerar mat- och vinresor samt vinprovningar. Uthyrning av hus i Frankrike. Journalist och författarverksamhet inklusive fotografering. Arrangerar event, föredrag och mässor. Moderator, programledare, föredragshållare och utbildare inom service, ledarskap och mat och dryck för hotell och restaurangverksamhet, kultur och nöjesverksamhet samt informations och kommunikationsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5478-5936
- Stockholm-Campagnan Family
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-04
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Under året har uppdraget för CIVC, medlemsföreningen för regionen Champagne fortsatt med insatser inom utbildning, provningar och kommunikationsinsatser inom ramen för Champagne Bureau Nordic. Detta uppdrag innebär också en ökad satsning på mat & vinresor och vinevent i Frankrike.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.