Start › Stockholms län › Stockholm
Jernhusen Holding 8 AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 25 | 25 | 12 | 12 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | −121 000 | – | 0 | −1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 35 | 4 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −121 060 | −29 | −10 | −12 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | 25 | 25 | 10 | 24 | – | – |
| Resultat före skatt | −121 035 | −4 | 0 | 12 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 2 | – | – |
| Årets resultat | −121 035 | −4 | 0 | 10 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 126 511 | 1 425 | 300 | 301 | 52 | 50 |
| Anläggningstillgångar | 3 400 | 1 400 | 200 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 400 | 1 400 | 200 | – | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 3 400 | 1 400 | 200 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 123 111 | 25 | 100 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 123 111 | 25 | 100 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 123 111 | 25 | 100 | – | – | – |
| Likvida medel | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 126 511 | 1 425 | 300 | – | – | – |
| Eget kapital | 3 511 | 46 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 461 | −4 | 0 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 124 496 | 0 | 0 | – | – | – |
| Årets resultat | −121 035 | −4 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 123 000 | 1 379 | 250 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 123 000 | 1 379 | 250 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Verksamhet och organisation Bolaget är ett helägt dotterbolag till Jernhusen AB (publ), org nr 556584-2027, som i sin tur ägs till 100 procent av svenska staten. Koncernen Jernhusen är ett fastighetsbolag med nära koppling till järnvägen och är helägt av svenska staten. Jernhusen utvecklar, förvaltar och äger ett fastighetsbestånd som består av stationer, kontor, underhållsdepåer samt gods- och kombiterminaler längs den svenska järnvägen. Verksamheten i moderbolaget Jernhusen AB (publ) avser central administration, utvecklingsverksamhet åt dotterbolagen samt Jernhusens styrning. Huvudkontoret ligger i Stockholm där den största delen av medarbetarna arbetar. Övriga kontor finns i Göteborg, Malmö, Sundsvall, Västerås och Örebro. Verksamheten bedrivs i de tre affärsområdena Stationer, Depåer och Kombiterminaler samt Projektutveckling. Samtliga fastigheter ägs av dotterbolag inom koncernen. Fastigheternas marknadsvärde den 31 december 2025 uppgick till 27,3 miljarder kronor och omsättningen 2025 uppgick till 1 921 miljoner kronor. Fastighetsbeståndet utgörs av 143 fastigheter och den uthyrbara lokalarean uppgår till 516 000 kvadratmeter. Beståndet finns över hela landet i 45 kommuner varav de värdemässigt största fastigheterna är koncentrerade till Stockholm, Göteborg och Malmö. Verksamheten under året Bolaget är ett holdingbolag och bedriver i övrigt ingen annan verksamhet. Finansiering och likviditet Jernhusenkoncernen utsätts genom sin verksamhet för finansiella risker, inkluderande effekterna på priser på låne- och kapitalmarknaden, valutakurser och räntesatser. Koncernens övergripande riskhantering fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat. Riskhanteringen sköts av finansfunktionen i moderbolaget enligt principer som godkänts av moderbolagets styrelse. Moderbolagets styrelse upprättar skriftliga principer såväl för den övergripande riskhanteringen som för specifika områden, såsom ränterisker, kreditrisker, användning av derivatinstrument och placering av överlikviditet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nyckeltalsdefinitioner Soliditet: Justerat eget kapital i procent av balansomslutningen
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Jernhusen Holding 8 AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jernhusen Holding 8 ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Jernhusen Holding 8 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Jernhusen Holding 8 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
Verksamhet och organisation Bolaget är ett helägt dotterbolag till Jernhusen AB (publ), org nr 556584-2027, som i sin tur ägs till 100 procent av svenska staten. Koncernen Jernhusen är ett fastighetsbolag med nära koppling till järnvägen och är helägt av svenska staten. Jernhusen utvecklar, förvaltar och äger ett fastighetsbestånd som består av stationer, kontor, underhållsdepåer samt gods- och kombiterminaler längs den svenska järnvägen. Verksamheten i moderbolaget Jernhusen AB (publ) avser central administration, utvecklingsverksamhet åt dotterbolagen samt Jernhusens styrning. Huvudkontoret ligger i Stockholm där den största delen av medarbetarna arbetar. Övriga kontor finns i Göteborg, Malmö, Sundsvall, Västerås och Örebro. Verksamheten bedrivs i de tre affärsområdena Stationer, Depåer och Kombiterminaler samt Projektutveckling. Samtliga fastigheter ägs av dotterbolag inom koncernen. Fastigheternas marknadsvärde den 31 december 2024 uppgick till 24,0 miljarder kronor och omsättningen 2024 uppgick till 1 906 miljoner kronor. Fastighetsbeståndet utgörs av 143 fastigheter och den uthyrbara lokalarean uppgår till 517 000 kvadratmeter. Beståndet finns över hela landet i 45 kommuner varav de värdemässigt största fastigheterna är koncentrerade till Stockholm, Göteborg och Malmö. Verksamheten under året Bolaget är ett holdingbolag och bedriver i övrigt ingen annan verksamhet. Finansiering och likviditet Jernhusenkoncernen utsätts genom sin verksamhet för finansiella risker, inkluderande effekterna på priser på låne- och kapitalmarknaden, valutakurser och räntesatser. Koncernens övergripande riskhantering fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat. Riskhanteringen sköts av finansfunktionen i moderbolaget enligt principer som godkänts av moderbolagets styrelse. Moderbolagets styrelse upprättar skriftliga principer såväl för den övergripande riskhanteringen som för specifika områden, såsom ränterisker, kreditrisker, användning av derivatinstrument och placering av överlikviditet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nyckeltalsdefinitioner Soliditet: Justerat eget kapital i procent av balansomslutningen
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Jernhusen Holding 8 AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jernhusen Holding 8 ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för Jernhusen Holding 8 AB.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Jernhusen Holding 8 AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Verksamhetens art och inriktning
Verksamhet och organisation Bolaget är ett helägt dotterbolag till Jernhusen AB (publ), org nr 556584-2027, som i sin tur ägs till 100 procent av svenska staten. Koncernen Jernhusen är ett fastighetsbolag med nära koppling till järnvägen och är helägt av svenska staten. Jernhusen utvecklar, förvaltar och äger ett fastighetsbestånd som består av stationer, kontor, underhållsdepåer samt gods- och kombiterminaler längs den svenska järnvägen. Verksamheten i moderbolaget Jernhusen AB (publ) avser central administration, utvecklingsverksamhet åt dotterbolagen samt Jernhusens styrning. Huvudkontoret ligger i Stockholm där den största delen av medarbetarna arbetar. Övriga kontor finns i Göteborg, Malmö, Sundsvall, Västerås och Örebro. Verksamheten bedrivs i de tre affärsområdena Stationer, Depåer och Kombiterminaler samt Projektutveckling. Samtliga fastigheter ägs av dotterbolag inom koncernen. Fastigheternas marknadsvärde den 31 december 2023 uppgick till 22,0 miljarder kronor och omsättningen 2023 uppgick till 1 827 miljoner kronor. Fastighetsbeståndet utgörs av 143 fastigheter och den uthyrbara lokalarean uppgår till 537 000 kvadratmeter. Beståndet finns över hela landet i 45 kommuner varav de värdemässigt största fastigheterna är koncentrerade till Stockholm, Göteborg och Malmö. Verksamheten under året Bolaget är ett holdingbolag och bedriver i övrigt ingen annan verksamhet. Finansiering och likviditet Jernhusenkoncernen utsätts genom sin verksamhet för finansiella risker, inkluderande effekterna på priser på låne- och kapitalmarknaden, valutakurser och räntesatser. Koncernens övergripande riskhantering fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera ogynnsamma effekter på koncernens finansiella resultat. Riskhanteringen sköts av finansfunktionen i moderbolaget enligt principer som godkänts av moderbolagets styrelse. Moderbolagets styrelse upprättar skriftliga principer såväl för den övergripande riskhanteringen som för specifika områden, såsom ränterisker, kreditrisker, användning av derivatinstrument och placering av överlikviditet.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nyckeltalsdefinitioner Soliditet: Justerat eget kapital i procent av balansomslutningen
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 400 | 1 400 | 200 | 200 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 250 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 50 | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 520, 101 30 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-01-20
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska direkt eller indirekt äga, förvalta och utveckla fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-04-22)
- Årsstämma
- 2026-04-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Jernhusen AB (publ)
Visa källuppgift
Verksamhet och organisation Bolaget är ett helägt dotterbolag till Jernhusen AB (publ), org nr 556584-2027, som i sin tur ägs till 100 procent av svenska staten. Koncernen Jernhusen är ett fastighetsbolag med nära koppling till järnvägen och är helägt av svenska staten. Jernhusen utvec
-
Jernhusen AB (publ)
Visa källuppgift
Verksamhet och organisation Bolaget är ett helägt dotterbolag till Jernhusen AB (publ), org nr 556584-2027, som i sin tur ägs till 100 procent av svenska staten. Koncernen Jernhusen är ett fastighetsbolag med nära koppling till järnvägen och är helägt av svenska staten. Jernhusen utvec
-
Jernhusen AB (publ)
Visa källuppgift
Verksamhet och organisation Bolaget är ett helägt dotterbolag till Jernhusen AB (publ), org nr 556584-2027, som i sin tur ägs till 100 procent av svenska staten. Koncernen Jernhusen är ett fastighetsbolag med nära koppling till järnvägen och är helägt av svenska staten. Jernhusen utvec
Direkta dotterföretag
-
Jernhusen Stockholm 151 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen Stockholm 151 AB; Organisationsnummer=559237-2162; ForetagetsSate=Stockholm
-
Jernhusen Stockholm 152 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen Stockholm 152 AB; Organisationsnummer=559236-9499; ForetagetsSate=Stockholm
-
Jernhusen Grand Central AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen Grand Central AB; Organisationsnummer=559237-2170; ForetagetsSate=Stockholm
-
Jernhusen CSG A1 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen CSG A1 AB; Organisationsnummer=559237-0380; ForetagetsSate=Stockholm
-
Jernhusen Stockholm 151 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen Stockholm 151 AB; Organisationsnummer=559237-2162; ForetagetsSate=Stockholm
Visa fler relationer
-
Jernhusen Stockholm 152 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen Stockholm 152 AB; Organisationsnummer=559236-9499; ForetagetsSate=Stockholm
-
Jernhusen Stockholm 153 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen Stockholm 153 AB; Organisationsnummer=559237-2170; ForetagetsSate=Stockholm
-
Jernhusen Stockholm 155 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen Stockholm 155 AB; Organisationsnummer=559237-0380; ForetagetsSate=Stockholm
-
Jernhusen Stockholm 151 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen Stockholm 151 AB; Organisationsnummer=559237-2162; ForetagetsSate=Stockholm
-
Jernhusen Stockholm 152 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen Stockholm 152 AB; Organisationsnummer=559236-9499; ForetagetsSate=Stockholm
-
Jernhusen Stockholm 153 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen Stockholm 153 AB; Organisationsnummer=559237-2170; ForetagetsSate=Stockholm
-
Jernhusen Stockholm 155 AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Jernhusen Stockholm 155 AB; Organisationsnummer=559237-0380; ForetagetsSate=Stockholm