Start › Östergötlands län › Motala
Restaurang Emely.Eva AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 356 | 3 495 | 3 777 | 3 605 | 3 208 | 2 365 |
| Nettoomsättning | 3 345 | 3 448 | 3 548 | 3 525 | 3 154 | 2 296 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | 48 | 230 | 80 | 55 | 69 |
| Rörelsekostnader | 3 341 | 3 428 | 3 810 | 3 519 | 3 215 | 2 498 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 304 | 1 283 | 1 192 | 1 387 | 1 212 | 962 |
| Övriga externa kostnader | 900 | 785 | 861 | 830 | 660 | 775 |
| Personalkostnader | 1 132 | 1 357 | 1 754 | 1 298 | 1 340 | 757 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 |
| Rörelseresultat | 15 | 67 | −33 | 87 | −7 | −133 |
| Finansiella poster | −10 | −43 | −21 | −5 | −2 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 10 | 43 | 21 | 5 | 2 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 | 24 | −54 | 81 | −9 | −135 |
| Resultat före skatt | 5 | 24 | −54 | 81 | −9 | −135 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 17 | – | – |
| Årets resultat | 5 | 24 | −54 | 64 | −9 | −135 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 375 | 338 | 380 | 334 | 253 | 203 |
| Anläggningstillgångar | 48 | 43 | 46 | 49 | 52 | 55 |
| Materiella anläggningstillgångar | 48 | 43 | 46 | 49 | 52 | 55 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 48 | 43 | 46 | 49 | 52 | 55 |
| Omsättningstillgångar | 327 | 295 | 334 | 285 | 201 | 148 |
| Varulager m.m. | 215 | 211 | 195 | 98 | 78 | 86 |
| Råvaror och förnödenheter | 215 | 211 | 195 | 98 | 78 | 86 |
| Kortfristiga fordringar | 84 | 64 | 89 | 80 | 20 | 6 |
| Kundfordringar | 7 | 4 | 45 | 35 | 10 | 6 |
| Övriga fordringar | 43 | 17 | 4 | 20 | 10 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 34 | 43 | 39 | 24 | – | – |
| Kassa och bank | 28 | 20 | 50 | 107 | 104 | 56 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 375 | 338 | 380 | 334 | 253 | 203 |
| Eget kapital | 82 | 77 | 53 | 90 | 26 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Fritt eget kapital | 57 | 52 | 28 | 65 | 1 | 0 |
| Balanserat resultat | 52 | 28 | 82 | 1 | 10 | 135 |
| Årets resultat | 5 | 24 | −54 | 64 | −9 | −135 |
| Långfristiga skulder | 93 | 73 | 73 | 73 | 73 | 73 |
| Övriga skulder | 93 | 73 | 73 | 73 | 73 | 73 |
| Kortfristiga skulder | 200 | 187 | 254 | 171 | 154 | 105 |
| Leverantörsskulder | 219 | 30 | 159 | 46 | 14 | 56 |
| Skatteskulder | 2 | 8 | 11 | 22 | 4 | 0 |
| Övriga skulder | −48 | 125 | 58 | 20 | 92 | 35 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 27 | 24 | 26 | 83 | 44 | 14 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 10 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 69 | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 |
| Årets inköp | 10 | – | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | −59 | −59 | −59 |
| Ackumulerade avskrivningar | 21 | 16 | 13 | 10 | 7 | 4 |
| Årets avskrivningar | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 |
Om bolaget
- Adress
- REPSLAGAREGATAN 4, 591 30 MOTALA
- Registrerat
- 2020-01-13
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva restaurang och caféverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5460-5985
- Restaurang Emely.Eva AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-11
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Motala registrerades år 2020-01-13och bedriver sedan dessbedriver restaurang o café verksamhet därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.