Start › Stockholms län › Stockholm
The Wine Hub Scandinavian School of Sommeliers AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 9 810 | 7 052 | 6 855 | 5 034 | 440 | 7 |
| Nettoomsättning | 9 718 | 7 045 | 6 844 | 4 959 | 440 | 7 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | 7 | 11 | 75 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 10 901 | 8 948 | 7 185 | 6 372 | 2 324 | 63 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 155 | 3 236 | 2 194 | 1 899 | 644 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 1 980 | 2 070 | 1 914 | 2 427 | 1 216 | 5 |
| Personalkostnader | 4 356 | 3 301 | 2 946 | 1 918 | 407 | 56 |
| Av- och nedskrivningar | 332 | 332 | 128 | 122 | 57 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 77 | 8 | 3 | 5 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 091 | −1 896 | −330 | −1 338 | −1 884 | −56 |
| Finansiella poster | −123 | −74 | −57 | 0 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 123 | 74 | 57 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 213 | −1 969 | −387 | −1 338 | −1 884 | −56 |
| Resultat före skatt | −1 213 | – | −387 | −1 338 | −1 884 | −56 |
| Skatt på årets resultat | 245 | −1 115 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −968 | −855 | −387 | −1 338 | −1 884 | −56 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 453 | 4 585 | 3 734 | 1 881 | 2 612 | 89 |
| Anläggningstillgångar | 2 958 | 2 755 | 1 934 | 1 141 | 1 210 | 27 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 390 | 1 392 | 1 670 | 735 | 822 | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 898 | 817 | 1 021 | – | – | – |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 492 | 575 | 649 | 735 | 822 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 59 | 99 | 114 | 156 | 138 | 27 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | 39 | 60 | 80 | 42 | 27 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 59 | 60 | 55 | 76 | 97 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 510 | 1 265 | 150 | 250 | 250 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 150 | 150 | 150 | 250 | 250 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 494 | 1 830 | 1 799 | 740 | 1 402 | 62 |
| Varulager m.m. | 6 | 6 | 6 | 25 | 49 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 6 | 25 | 49 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 6 | 6 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 471 | 1 737 | 1 289 | 469 | 467 | 25 |
| Kundfordringar | 1 051 | 1 142 | 778 | 137 | 73 | 1 |
| Övriga fordringar | 6 | 0 | 104 | 56 | 157 | 24 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 414 | 594 | 408 | 276 | 237 | – |
| Kassa och bank | 17 | 87 | 504 | 246 | 886 | 37 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 453 | 4 585 | 3 734 | 1 881 | 2 612 | 89 |
| Eget kapital | 479 | 1 447 | 723 | 260 | 1 598 | −31 |
| Bundet eget kapital | 39 | 39 | 39 | 38 | 38 | 25 |
| Aktiekapital | 39 | 39 | 39 | 38 | 38 | 25 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 440 | 1 408 | 684 | 222 | 1 560 | −56 |
| Överkursfond | – | – | 3 600 | 3 500 | 3 500 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 408 | 2 263 | −2 528 | −1 940 | −56 | 0 |
| Årets resultat | −968 | −855 | −387 | −1 338 | −1 884 | −56 |
| Långfristiga skulder | 2 132 | 1 092 | 1 090 | 323 | 73 | 50 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 50 |
| Övriga skulder | 2 132 | 1 092 | 1 090 | 323 | 73 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 841 | 2 045 | 1 921 | 1 298 | 941 | 70 |
| Förskott från kunder | 18 | – | 0 | 2 | 2 | – |
| Leverantörsskulder | 964 | 731 | 753 | 637 | 572 | 70 |
| Skatteskulder | 4 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 227 | 201 | 120 | 92 | 46 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 628 | 1 114 | 1 048 | 567 | 321 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 560 | −56 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 1 579 | 750 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
The Wine Hub Scandinavian School of Sommeliers AB bedriver sedan sin operativa start 2021 vinutbildningar för branschföretag samt för privatpersoner på alla kunskapsnivåer.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
2025 har var ett år präglat av både utveckling och framtidstro för The Wine Hub. Vi utökade vårt erbjudande med affärsbenet "Marketing & Events". Marknaden visade sig vara fortsatt svag under första halvan av året men vi kunde se en klart positiv förändring från hösten 2025 med en starkare efterfrågan på både sommelierutbildningen och events. Starkare marknad från hösten Under årets första två kvartal upplevde vi en svag konjunktur och avvaktande hållning, såväl från restaurangbranschen som bland privatpersoner. Från och med september märktes dock en tydlig positiv förändring generellt där Skåne startade starkast. Utökat team och ökade lönekostnader För att möta den ökade efterfrågan och samtidigt stärka vår långsiktiga positionering på marknaden valde vi under året att utöka och göra förändringar i teamet. Under året rekryterade vi in en ny koordinator på utbildningssidan samt en junior PR och kommunikationsspecialist. Totalt hade bolaget sex heltidsanställda i slutet av året. Utökningen av teamet har medfört ökade lönekostnader under året. Förändringarna har varit nödvändiga för att kunna växa och leverera en kvalitativ hög nivå mot våra studenter samt öka vår närvaro och relevans på marknaden, inte minst inom social medier. Ekonomisk sammanfattning Omsättningen ökade under hösten och marknaden kändes klart mer positiv inför 2026 inom samtliga områden. Samtidigt har årets resultat påverkats av de ökade personalkostnaderna kopplade till "marketing & events" och av det svaga bokningsläget i början av året. Vi förväntar oss en stabil till markant tillväxt under 2026. Framåtblick Bolaget står med en stark och kompetent organisation redo för fortsatt tillväxt. Vi går in i 2026 i en starkare konjunktur och snart 5 år på marknaden. Kännedomen om The Wine Hub på marknaden har ökat markant, The Wine Hub - ses idag generellt som den ledande vinutbildaren i Sverige. Verksamheten har två starka affärsben som kommer att utökas med ett tredje digitalt ben under året. Vi har flera starka samarbeten med
Källfält: se-gen-base:ViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för The Wine Hub Scandinavian School of Sommeliers AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av The Wine Hub Scandinavian School of Sommeliers AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till The Wine Hub Scandinavian School of Sommeliers AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Verksamhetens art och inriktning
The Wine Hub Scandinavian School of Sommeliers AB bedriver sedan sin operativa start 2021 vinutbildningar för branschföretag samt för privatpersoner på alla kunskapsnivåer. Under året har verksamhet bedrivits i Stockholm, Umeå, Göteborg och Malmö med sommelierutbildningar på samtliga orter liksom grundkurser i Stockholm, Göteborg och Malmö. Bolaget har även levererat skräddarsydda dryckesutbildningar till restauranger och hotell samt branschföreläsningar på uppdrag runt om i landet. Bolaget utvecklas i positiv riktning
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
2024 var ett år av utveckling och investeringar i teknik, ett utökat team samt uppbyggnad av av ett nytt affärsben där två medarbetare tillträdde i slutet av året. Dessa investeringar skedde samtidigt som en försämrad konjunktur vilket avspeglas i resultatet. Styrelsen bestod fram till slutet av verksamhetsåret av Marika Wærn, Erik Månsson, Per Agholm samt Hans Wejnefalk-Larsson.
Källfält: se-gen-base:ViktigaForhallandenVasentligaHandelser
2023
Verksamhetens art och inriktning
The Wine Hub Scandinavian School of Sommeliers AB bedriver sedan sin operativa start den 1 oktober 2021 vinutbildningar för branschföretag samt för privatpersoner på alla kunskapsnivåer. Under året har verksamhet bedrivits i Stockholm, Umeå, Göteborg och Malmö med sommelierutbildningar på samtliga orter liksom grundkurser i Stockholm, Göteborg och Malmö. Bolaget har även levererat skräddarsydda dryckesutbildningar till restauranger och hotell samt branschföreläsningar på uppdrag runt om i landet. Bolaget utvecklas i positiv riktning. Styrelsen bestod fram till slutet av verksamhetsåret av Marika Wærn, ordförande, Hans Wejnefalk-Larsson ledamot samt Pernilla Grennfelt, Suppleant.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 150 | 150 | 250 | 250 | 250 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | – | 100 | – | – | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 878 | 875 | 862 | 862 | 862 | 862 | 862 |
| Årets inköp | 3 | 12 | – | 0 | – | – | 862 |
| Ackumulerade avskrivningar | 386 | 299 | 213 | 213 | 127 | 127 | 41 |
| Årets avskrivningar | 86 | 86 | – | 86 | – | 86 | 41 |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 41 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | −41 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 236 | 234 | 104 | 208 | 104 | 104 | 104 |
| Årets inköp | 0 | 26 | – | 0 | – | – | 104 |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 177 | 135 | 50 | 94 | 29 | 29 | 8 |
| Årets avskrivningar | 42 | 42 | – | 21 | – | 21 | 8 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 104 | 104 | 104 | 104 | 104 | 51 | 28 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 53 | 23 | 28 |
| Ackumulerade avskrivningar | 65 | 44 | 44 | 23 | 23 | 9 | 0 |
| Årets avskrivningar | 21 | – | 21 | – | 15 | 8 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SIBYLLEGATAN 15, 114 42 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-01-10
- Bransch
- Partihandel med drycker
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva utbildningsverksamhet, exportera samt distribuera vin och andra drycker med och utan alkohol samt bedriva varumärkesutveckling och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5468-0350
- The Wine Hub AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Ja
- Revisionsfirma
- Baker Tilly Rådek KB
- Årsstämma
- 2026-03-30
- Programvara
- Hogia Bokslut
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.