Start › Stockholms län › Stockholm
Qvantea Capital AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 7 594 | 5 386 | 396 | 750 | 19 101 | – |
| Nettoomsättning | 7 594 | 5 386 | 396 | 750 | 19 101 | – |
| Rörelsekostnader | 9 837 | 2 157 | 3 284 | 2 423 | 5 976 | 407 |
| Övriga externa kostnader | 7 639 | 499 | 1 623 | 724 | 272 | 213 |
| Personalkostnader | 1 625 | 1 647 | 1 647 | 1 685 | 5 702 | 194 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 12 | 12 | 2 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 561 | 0 | 1 | 1 | 1 | – |
| Rörelseresultat | −2 243 | 3 229 | −2 888 | −1 673 | 13 125 | −407 |
| Finansiella poster | 4 959 | 89 | 265 | −373 | −2 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −525 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 490 | 6 | 20 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −85 | −284 | 368 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 2 | 39 | 5 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 716 | 3 318 | −2 622 | −2 046 | 13 123 | −407 |
| Bokslutsdispositioner | −820 | −821 | 1 600 | 1 550 | −3 197 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −820 | −821 | 1 600 | 1 550 | −3 197 | – |
| Resultat före skatt | 1 896 | 2 497 | −1 022 | −496 | 9 926 | −407 |
| Skatt på årets resultat | 509 | 508 | – | 0 | 1 976 | – |
| Årets resultat | 1 387 | 1 989 | −1 022 | −496 | 7 950 | −407 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 569 | 7 901 | 4 509 | 9 076 | 17 670 | 257 |
| Anläggningstillgångar | 728 | 2 343 | 3 271 | 4 437 | 2 558 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 22 | 34 | 46 | 58 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 10 | 22 | 34 | 46 | 58 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 717 | 2 321 | 3 236 | 4 391 | 2 500 | – |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 25 | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 433 | 432 | 432 | 345 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 525 | 525 | 525 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 284 | 1 364 | 2 279 | 3 496 | 2 500 | – |
| Omsättningstillgångar | 7 842 | 5 558 | 1 238 | 4 639 | 15 111 | 257 |
| Kortfristiga fordringar | 6 300 | 5 137 | 303 | 1 517 | 1 125 | 19 |
| Kundfordringar | 6 237 | 288 | 288 | 1 438 | 1 000 | – |
| Övriga fordringar | 23 | 53 | 16 | 80 | 125 | 19 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 40 | 4 797 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 541 | 421 | 935 | 3 121 | 13 987 | 238 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 569 | 7 901 | 4 509 | 9 076 | 17 670 | 257 |
| Eget kapital | 5 689 | 6 302 | 4 313 | 5 335 | 8 190 | 240 |
| Bundet eget kapital | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 |
| Aktiekapital | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 |
| Fritt eget kapital | 5 637 | 6 250 | 4 261 | 5 283 | 8 138 | 189 |
| Överkursfond | 498 | 498 | 498 | 498 | 498 | 498 |
| Balanserat resultat | 3 752 | 3 763 | 4 785 | 5 281 | −310 | 97 |
| Årets resultat | 1 387 | 1 989 | −1 022 | −496 | 7 950 | −407 |
| Obeskattade reserver | 1 688 | 868 | 47 | 1 647 | 3 197 | – |
| Periodiseringsfonder | 1 688 | 868 | 47 | 1 647 | 3 197 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 192 | 731 | 149 | 2 094 | 6 282 | 17 |
| Leverantörsskulder | 71 | 68 | 18 | 33 | 14 | – |
| Skatteskulder | 1 010 | 549 | 45 | 1 995 | 1 981 | – |
| Övriga skulder | 111 | 114 | 86 | 66 | 4 287 | 17 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 2 000 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 5 283 | 8 138 | 189 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | 97 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% vilket ändå bedöms rimligt med hänsyn till verksamhetens art och inriktning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med det föregående året vilket ändå bedöms rimligt med hänsyn till verksamhetens art och inriktning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% vilket ändå bedöms rimligt med hänsyn till verksamhetens art och inriktning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% vilket ändå bedöms rimligt med hänsyn till verksamhetens art och inriktning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 433 | 432 | 432 | 345 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 25 | 0 | 85 | 345 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 24 | 0 | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 25 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 25 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 23 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 284 | 1 364 | 2 364 | 3 864 | 2 500 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 1 364 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 080 | 1 000 | 1 500 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 85 | 368 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 368 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 525 | 525 | 525 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 525 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 525 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 60 | 60 | 60 | 60 | 60 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 60 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 50 | 38 | 26 | 14 | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 12 | 12 | 12 | 12 | 2 | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDVÄGEN 5 A, 114 51 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2020-01-08
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verksamhet med syfte att främja investeringar i bolag, verka stödjande vid företagsaffärer och kapitalanskaffningar, äga och förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5434-8818
- QVANTEA CAPITAL AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva verksamhet med syfte att främja investeringar i bolag, verka stödjande vid företagsaffärer och kapitalanskaffningar, äga och förvalta värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.