Start › Dalarnas län › Falun
NOT Only Sales Sweden AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 376 | 2 612 | 2 317 | 1 822 | 674 |
| Nettoomsättning | 371 | 2 581 | 2 312 | 1 813 | 671 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 31 | 5 | 9 | 3 |
| Rörelsekostnader | 593 | 2 586 | 2 446 | 1 896 | 706 |
| Handelsvaror | 508 | 2 268 | 2 025 | 1 685 | 552 |
| Övriga externa kostnader | 63 | 276 | 380 | 183 | 141 |
| Personalkostnader | – | 0 | 1 | 0 | 2 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 13 | 13 | 9 |
| Övriga rörelsekostnader | 9 | 29 | 27 | 15 | 2 |
| Rörelseresultat | −217 | 26 | −129 | −74 | −32 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −2 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 2 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −217 | 26 | −129 | −76 | −32 |
| Resultat före skatt | −217 | 26 | −129 | −76 | −32 |
| Årets resultat | −217 | 26 | −129 | −76 | −32 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 170 | 662 | 538 | 542 | 533 |
| Anläggningstillgångar | 13 | 26 | 39 | 51 | 64 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 13 | 26 | 39 | 51 | 64 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 13 | 26 | 39 | 51 | 64 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 157 | 637 | 500 | 490 | 469 |
| Varulager m.m. | 0 | 131 | 201 | 429 | 325 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 131 | 201 | 429 | 325 |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 388 | 124 | 33 | 55 |
| Kundfordringar | 42 | 52 | 66 | 30 | 55 |
| Fordringar hos koncernföretag | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Övriga fordringar | 7 | 0 | 20 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 330 | 32 | 3 | – |
| Kassa och bank | 102 | 117 | 174 | 28 | 89 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 170 | 662 | 538 | 542 | 533 |
| Eget kapital | −128 | 88 | 63 | 192 | 68 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −178 | 38 | 13 | 142 | 18 |
| Balanserat resultat | 38 | 13 | 142 | 218 | 50 |
| Årets resultat | −217 | 26 | −129 | −76 | −32 |
| Kortfristiga skulder | 299 | 574 | 476 | 350 | 465 |
| Förskott från kunder | – | 0 | 8 | 10 | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 205 | 172 | 132 | 267 |
| Övriga skulder | 296 | 311 | 292 | 173 | 196 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 | 58 | 3 | 35 | 3 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 13 | 142 | 18 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 200 | 50 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom verksamheten håller på att avvecklas. Villkorade, ännu ej återbetalda, aktieägartillskott uppgår till 250 000 (250 000).
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad efterfrågan för företagets produkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Företaget kan komma att påverkas negativt av den pågående situationen i Ukraina på grund av ökade priser på inköp och frakter.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring frantida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 74 | 74 | 74 | 74 | 74 | – |
| Årets inköp | – | – | – | – | 74 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 61 | 48 | 35 | 22 | 9 | 0 |
| Årets avskrivningar | 13 | 13 | 13 | 13 | 9 | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2020-01-07
- Bransch
- Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva handel inom konfektion och accessoarer samt bedriva föreläsningar, event och konsultationer avseende varumärkesprofilering samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även ha som verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-03-18
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver handel inom konfektion och accessoarer samt bedriver föreläsningar, event och konsultationer avseende varumärkesprofilering. Företaget är ett helägt dotterbolag till HDN Invest AB, org.nr 559187-9480. Företaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
HDN Invest AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver handel inom konfektion och accessoarer samt bedriver föreläsningar, event och konsultationer avseende varumärkesprofilering. Företaget är ett helägt dotterbolag till HDN Invest AB, org.nr 559187-9480. Företaget har sitt säte i Malmö.
-
HDN Invest AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver handel inom konfektion och accessoarer samt bedriver föreläsningar, event och konsultationer avseende varumärkesprofilering. Företaget är ett helägt dotterbolag till HDN Invest AB, org.nr 559187-9480. Företaget har sitt säte i Malmö.
-
HDN Invest AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver handel inom konfektion och accessoarer samt bedriver föreläsningar, event och konsultationer avseende varumärkesprofilering. Företaget är ett helägt dotterbolag till HDN Invest AB, org.nr 559187-9480. Företaget har sitt säte i Malmö.
-
HDN Invest AB
Visa källuppgift
Företaget bedriver handel inom konfektion och accessoarer samt bedriver föreläsningar, event och konsultationer avseende varumärkesprofilering. Företaget är ett helägt dotterbolag till HDN Invest AB, org.nr 559187-9480. Företaget har sitt säte i Malmö.
-
HDN Invest AB
Visa källuppgift
iver handel inom konfektion och accessoarer samt bedriver föreläsningar, event och konsultationer avseende varumärkesprofilering. Detta är företagets först räkenskapsår. Företaget är ett helägt dotterbolag till HDN Invest AB, org.nr 559187-9480. Företaget har sitt säte i Malmö.