Start › Stockholms län › Täby
Evas Motion & Massage AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 65 | 295 | 376 | 423 | 354 | 147 | 87 |
| Nettoomsättning | 65 | 295 | 376 | 423 | 354 | 147 | 87 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 75 | 255 | 378 | 362 | 274 | 98 | 55 |
| Handelsvaror | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 38 | 66 | 79 | 73 | 67 | 38 | 34 |
| Personalkostnader | 23 | 174 | 284 | 274 | 192 | 60 | 21 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | – | – |
| Rörelseresultat | −10 | 40 | −2 | 61 | 79 | 49 | 32 |
| Finansiella poster | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 24 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 14 | 41 | −1 | 61 | 79 | 49 | 32 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 4 | 4 | −1 | −7 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 4 | 4 | −1 | −7 | – | – |
| Resultat före skatt | 14 | 45 | 3 | 60 | 72 | 49 | 32 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 9 | 1 | 13 | 15 | 11 | 7 |
| Årets resultat | 11 | 36 | 2 | 48 | 57 | 39 | 25 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 277 | 266 | 250 | 274 | 209 | 149 | 90 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 145 | 160 | 174 | 59 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 15 | 30 | 44 | 59 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 15 | 30 | 44 | 59 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 130 | 130 | 130 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 130 | 130 | 130 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 277 | 121 | 91 | 100 | 150 | 149 | 90 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 21 | 12 | 34 | 11 | 0 | 3 |
| Kundfordringar | 0 | 14 | 9 | 30 | 8 | – | – |
| Övriga fordringar | 25 | 6 | 3 | 4 | 3 | 0 | 3 |
| Kassa och bank | 251 | 101 | 79 | 66 | 139 | 149 | 86 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 277 | 266 | 250 | 274 | 209 | 149 | 90 |
| Eget kapital | 267 | 256 | 220 | 218 | 171 | 114 | 75 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 217 | 206 | 170 | 168 | 121 | 64 | 25 |
| Balanserat resultat | 206 | 170 | 168 | 121 | 64 | 25 | – |
| Årets resultat | 11 | 36 | 2 | 48 | 57 | 39 | 25 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 4 | 8 | 7 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 4 | 8 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 11 | 26 | 48 | 31 | 35 | 15 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 3 | 6 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 17 | 17 | 12 | 4 |
| Övriga skulder | 0 | 1 | 13 | 15 | 2 | 14 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 217 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 64 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har kraftigt minskat sin affärsverksamhet under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 130 | 130 | 130 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 40 | – | 0 | 130 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 170 | 0 | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 0 | – | 130 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-08-31 | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 74 | 74 | 74 | 74 | 74 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 74 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 74 | 59 | 44 | 30 | 15 | 0 |
| Årets avskrivningar | 15 | 15 | – | 15 | 15 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- GÖTAVÄGEN 160, 187 63 TÄBY
- Registrerat
- 2020-01-02
- Bransch
- Dagspa, bastu och ångbastu
Verksamhet enligt registret
Medicinsk massageterapeut Personlig träning Gruppträning Friskvård genom kombination av kostråd, träning och massageterapeutisk behandling
Bankgironummer
- 206-2644
- EVAS MOTION & MASSAGE AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Täby
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-12
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver friskvård genom kombination av kostråd, träning och massageterapeutisk behandling. Företaget har sitt säte i Täby .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.