Start › Stockholms län › Stockholm
Macro Management AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 875 | 2 387 | 2 327 | 2 469 | 1 877 |
| Nettoomsättning | 2 875 | 2 387 | 2 327 | 2 469 | 1 877 |
| Rörelsekostnader | 252 | 181 | 179 | 111 | 58 |
| Övriga externa kostnader | 252 | 181 | 179 | 111 | 58 |
| Rörelseresultat | 2 623 | 2 207 | 2 148 | 2 358 | 1 819 |
| Finansiella poster | 14 | 8 | −1 | −2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 14 | 9 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 637 | 2 214 | 2 147 | 2 356 | 1 819 |
| Resultat före skatt | 2 637 | 2 214 | 2 147 | 2 356 | 1 819 |
| Skatt på årets resultat | 544 | 462 | 443 | 486 | 389 |
| Årets resultat | 2 093 | 1 752 | 1 704 | 1 870 | 1 429 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 109 | 6 211 | 4 648 | 3 490 | 1 785 |
| Anläggningstillgångar | 6 500 | 4 000 | 3 500 | 2 000 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 500 | 4 000 | 3 500 | 2 000 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 2 000 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 6 500 | 4 000 | 3 500 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 609 | 2 211 | 1 148 | 1 490 | 1 785 |
| Kortfristiga fordringar | 860 | 1 003 | 385 | 192 | 391 |
| Kundfordringar | 710 | 540 | 75 | 44 | 0 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 150 | 290 | 310 | 148 | 335 |
| Övriga fordringar | 0 | 173 | – | 0 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 55 |
| Kassa och bank | 749 | 1 208 | 763 | 1 298 | 1 394 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 109 | 6 211 | 4 648 | 3 490 | 1 785 |
| Eget kapital | 7 948 | 6 075 | 4 513 | 2 989 | 1 479 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 7 898 | 6 025 | 4 463 | 2 939 | 1 429 |
| Balanserat resultat | 5 805 | 4 273 | 2 759 | 1 069 | 0 |
| Årets resultat | 2 093 | 1 752 | 1 704 | 1 870 | 1 429 |
| Kortfristiga skulder | 161 | 136 | 135 | 501 | 306 |
| Skatteskulder | 55 | 0 | 69 | 412 | 296 |
| Övriga skulder | 74 | 106 | 36 | 78 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 32 | 30 | 30 | 10 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 215 | 220 | 190 | 180 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 939 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat till följd av ökad aktivitet i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 500 | 4 000 | 3 500 | 2 000 | 0 |
| Årets inköp | 2 500 | 500 | 1 500 | 2 000 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-17 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 2 000 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- Tulegatan 35A, 113 53 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-12-18
Verksamhet enligt registret
Företaget skall bedriva makroekonomisk rådgivning och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-02-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver makroekonomisk rådgivning och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.