Start › Stockholms län › Stockholm
GZ Invest AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 875 | 0 | 4 563 | 2 541 | 130 | 1 102 |
| Nettoomsättning | 875 | 0 | 1 041 | 2 541 | 130 | 1 102 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 3 522 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 | 27 | 3 345 | 112 | 27 | 44 |
| Handelsvaror | – | 0 | 3 221 | 55 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 26 | 27 | 124 | 58 | 27 | 44 |
| Rörelseresultat | 849 | −27 | 1 218 | 2 428 | 103 | 1 058 |
| Finansiella poster | 70 | 980 | 0 | −3 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 865 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 80 | 144 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 10 | 29 | 0 | 3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 919 | 952 | 1 218 | 2 425 | 103 | 1 058 |
| Resultat före skatt | 919 | 952 | 1 218 | 2 425 | 103 | 1 058 |
| Skatt på årets resultat | 191 | 24 | 251 | 501 | 21 | 226 |
| Årets resultat | 728 | 928 | 967 | 1 924 | 82 | 832 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 919 | 5 933 | 5 490 | 4 286 | 1 826 | 1 172 |
| Anläggningstillgångar | 1 027 | 1 026 | 26 | 1 778 | 1 778 | 50 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 1 728 | 1 728 | – |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 0 | 1 728 | 1 728 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 027 | 1 026 | 26 | 51 | 51 | 50 |
| Andelar i intresseföretag | 27 | 26 | 26 | 51 | 51 | 50 |
| Andra långfristiga fordringar | 1 000 | 1 000 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 892 | 4 907 | 5 464 | 2 508 | 48 | 1 122 |
| Kortfristiga fordringar | 134 | 8 | 36 | 32 | 15 | 7 |
| Kundfordringar | 126 | 0 | 23 | – | – | – |
| Övriga fordringar | 8 | 8 | 14 | 32 | 13 | 7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 2 | – |
| Kassa och bank | 3 758 | 4 899 | 5 428 | 2 476 | 33 | 1 116 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 919 | 5 933 | 5 490 | 4 286 | 1 826 | 1 172 |
| Eget kapital | 4 711 | 4 784 | 3 855 | 2 888 | 963 | 882 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 4 661 | 4 734 | 3 805 | 2 838 | 913 | 832 |
| Balanserat resultat | 3 934 | 3 805 | 2 838 | 913 | 832 | – |
| Årets resultat | 728 | 928 | 967 | 1 924 | 913 | 832 |
| Långfristiga skulder | 0 | 550 | 550 | 550 | 550 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 550 | 550 | 550 | 550 | – |
| Kortfristiga skulder | 207 | 599 | 1 084 | 848 | 313 | 290 |
| Leverantörsskulder | 1 | – | 0 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 191 | 283 | 769 | 531 | 248 | 226 |
| Övriga skulder | 0 | 301 | 301 | 301 | 51 | 50 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 14 | 14 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 1 000 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 913 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 26 | 26 | 26 | 51 | 51 | 50 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 1 | 50 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 25 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 000 | 1 000 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 1 000 | – | – |
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 1 728 | 1 728 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 1 728 | 1 728 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 1 728 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- FRANZENGATAN 51, 112 16 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-12-17
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva byggverksamhet samt fastighetsutveckling, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5448-4001
- GZ Invest AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Stockholm kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-26
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget registrerades 2019 och bedriver sedan dess byggverksamhet samt fastighetsutveckling, fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under räkenskapsåret har bolaget påbörjat återstart av verksamheten. Initiala affärsaktiviteter och kunddialoger har inletts, och bolaget arbetar med att etablera nya uppdrag. Effekterna av återstarten förväntas successivt påverka bolagets resultat kommande räkenskapsår.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.