Start › Stockholms län › Stockholm
Meliano Accounting AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 996 | 1 605 | 1 091 | 281 | 0 | 2 015 | 3 250 | 4 861 |
| Nettoomsättning | 1 991 | 1 605 | 1 091 | 281 | 0 | 2 015 | 3 230 | 4 861 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 0 | 0 | – | – | 0 | 20 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 739 | 1 483 | 714 | 279 | 26 | 1 954 | 3 207 | 4 292 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 1 552 | 2 917 |
| Handelsvaror | 515 | 1 043 | 558 | 250 | −3 | 1 153 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 219 | 81 | 134 | 8 | 13 | 279 | 411 | 402 |
| Personalkostnader | 1 005 | 344 | 0 | 0 | −5 | 500 | 826 | 966 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 15 | 21 | 21 | 21 | 21 | 6 | 7 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 412 | 0 |
| Rörelseresultat | 257 | 122 | 377 | 2 | −26 | 61 | 43 | 570 |
| Finansiella poster | 26 | 2 | 0 | 0 | 0 | −1 | −4 | −2 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 23 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 283 | 124 | 377 | 2 | −26 | 61 | 39 | 568 |
| Resultat före skatt | 283 | 124 | 377 | 2 | −26 | 61 | 39 | 568 |
| Skatt på årets resultat | 59 | 25 | 73 | – | 0 | 16 | 10 | 129 |
| Årets resultat | 224 | 98 | 304 | 2 | −26 | 45 | 29 | 439 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 476 | 468 | 591 | 185 | 86 | 454 | 706 | 1 716 |
| Anläggningstillgångar | 30 | 0 | 15 | 36 | 57 | 79 | 24 | 412 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 15 | 36 | 57 | 79 | 24 | 412 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 11 | 28 | 45 | 62 | 24 | 412 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | – | 0 | 4 | 8 | 12 | 16 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 30 | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 30 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 446 | 468 | 576 | 149 | 29 | 375 | 682 | 1 304 |
| Kortfristiga fordringar | 276 | 446 | 277 | 113 | 4 | 221 | 553 | 1 243 |
| Kundfordringar | 22 | 116 | 49 | 52 | 0 | 41 | 369 | 896 |
| Övriga fordringar | 136 | 190 | 161 | 11 | 4 | 179 | 180 | 309 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 118 | 139 | 67 | 50 | – | 0 | 4 | 39 |
| Kassa och bank | 171 | 22 | 299 | 36 | 25 | 154 | 128 | 61 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 476 | 468 | 591 | 185 | 86 | 454 | 706 | 1 716 |
| Eget kapital | 277 | 153 | 355 | 88 | 86 | 112 | 217 | 489 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 227 | 103 | 305 | 38 | 36 | 62 | 167 | 439 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 97 | −2 | −2 | 36 | −11 | −11 | 139 | 0 |
| Årets resultat | 130 | 105 | 306 | 2 | 48 | 74 | 29 | 439 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 517 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | – | – | 0 | 517 |
| Kortfristiga skulder | 200 | 315 | 236 | 96 | 0 | 341 | 488 | 710 |
| Leverantörsskulder | 0 | 91 | 0 | 96 | 0 | 30 | 167 | 472 |
| Skatteskulder | 85 | 98 | 73 | – | 0 | 29 | 161 | 135 |
| Övriga skulder | 102 | 120 | 109 | 0 | 0 | 268 | 46 | 60 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 7 | 54 | – | 0 | 14 | 114 | 43 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 38 | – | – | 100 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 36 | 62 | 167 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 20 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 16 | 12 | 8 | 4 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 85 | 85 | 85 | 85 | 85 | 30 | 30 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 55 | 30 | 419 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 419 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 85 | 74 | 57 | 40 | 23 | 6 | 6 |
| Årets avskrivningar | 11 | 17 | 17 | 17 | 17 | 6 | 7 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 7 | – |
Om bolaget
- Adress
- FRANZÉNGATAN 51, 112 16 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-12-20
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och rådgivning inom bokföring, ekonomi, administration, redovisning, beskattning, utbildning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även juridisk verksamhet. Bolaget utvecklar digitala lösningar med fokus på användarupplevelse (UX), design och programmering. Bolaget skapar digitala produkter, tjänster och gränssnitt som kombinerar form och funktion. Verksamheten omfattar UX och UI- design, front- och backend utveckling samt digital produktutveckling. Bolaget skapar appar, webbtjänster och interaktiva plattformar från idé till färdig produkt med fokus på prestanda, tillgänglighet och modern teknologi. Därutöver kan bolaget utveckla egna digitala produkter, marknadsföringsstrategier samt investera i relaterade projekt och teknologier.
Bankgironummer
- 198-9763
- Meliano Accounting AB
kontrollerat 2026-10-16
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholms län, Stockholm kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-06
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och rådgivning inom bokföring, ekonomi, administration, redovisning, beskattning, utbildning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även juridisk verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Stockholm kommun .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företagets omsättning har ökat med cirka 24 % under räkenskapåret mycket på grund av ett bra och ständigt kundinflöde under perioden. Vi har också ökat andelen rådgivning som är en annan bidragande faktor gällande omsättningsökning. Ledningen ser att kommande räkenskapsåret kommer också ligga i linje med denna ökning. Vi har under pågående räkenskapsåret tecknat nya samarbetsavtal som kommer bidra till att vi kan hålla denna tillväxttakt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.