Start › Stockholms län › Stockholm
Strömvägen 10 Invest AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 511 | 0 | 0 | – | 0 | 652 |
| Nettoomsättning | 511 | 0 | 0 | 0 | 0 | 652 |
| Rörelsekostnader | 35 | 2 | 2 | 1 | 4 | 111 |
| Övriga externa kostnader | 35 | 2 | 2 | 1 | 4 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 111 |
| Rörelseresultat | 476 | −2 | −2 | −1 | −4 | 541 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 60 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 476 | −2 | −2 | −1 | 56 | 541 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −110 | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 40 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 326 | −2 | −2 | −1 | 56 | 541 |
| Skatt på årets resultat | 68 | – | – | – | 0 | 116 |
| Årets resultat | 258 | −2 | −2 | −1 | 56 | 425 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 651 | 52 | 54 | 50 | 294 | 761 |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 601 | 2 | 4 | 0 | 244 | 711 |
| Kortfristiga fordringar | 522 | 0 | 0 | 0 | 182 | 4 |
| Kundfordringar | 522 | – | – | – | – | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 60 | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 122 | 4 |
| Kassa och bank | 78 | 2 | 4 | 0 | 62 | 706 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 651 | 52 | 54 | 50 | 294 | 761 |
| Eget kapital | 304 | 46 | 48 | 49 | 171 | 475 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 254 | −4 | −2 | −1 | 121 | 425 |
| Balanserat resultat | −4 | −2 | −1 | 1 | 64 | 0 |
| Årets resultat | 258 | −2 | −2 | −1 | 56 | 425 |
| Obeskattade reserver | 110 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 110 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 5 | 5 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | 5 | 5 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 237 | 1 | 1 | 1 | 124 | 285 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 40 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 68 | – | – | 0 | 123 | 123 |
| Övriga skulder | 124 | – | – | 0 | 0 | 163 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | – | – | – | 120 | 361 |
| Annan föreslagen utdelning | 250 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 121 | 425 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettoomsättning har ökat med mer än 30% till följd av ökade konsultationer.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-17 | 2019-12-16 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | 50 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HAMMARBY ALLÉ 5, 120 32 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-12-17
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva rådgivning, utbildning och konsultationer inom finansiering, bolagsledning, förvaltning, ekonomi samt förvalta aktier och andra värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva utgivning av litteratur och författarverksamhet.
Bankgironummer
- 5435-9674
- STRÖMVÄGEN 10 INVEST AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-05
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget bildades under 2019. Bolaget bedriver konsultverksamhet inom företagsekonomi samt investeringverksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.