Start › Dalarnas län › Falun
Opc Bygg & Kakel AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 321 | 1 118 | 1 173 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 302 | 1 118 | 1 173 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 18 | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 | 32 | 13 | 267 | 1 212 | 1 043 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 136 | 405 | 598 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 32 | 13 | 62 | 199 | 104 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 68 | 608 | 341 |
| Rörelseresultat | −26 | −32 | −13 | 54 | −94 | 130 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −26 | −32 | −13 | 53 | −94 | 130 |
| Resultat före skatt | −26 | −32 | −13 | 53 | −94 | 130 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 28 |
| Årets resultat | −26 | −32 | −13 | 53 | −94 | 102 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 40 | 78 | 110 | 156 | 254 | 412 |
| Omsättningstillgångar | 40 | 78 | 110 | 156 | 254 | 412 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 111 | 38 | 213 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 110 | – | – |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | 0 | 175 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 1 | 17 | 22 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 22 | 15 |
| Kassa och bank | 40 | 78 | 110 | 45 | 216 | 199 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 40 | 78 | 110 | 156 | 254 | 412 |
| Eget kapital | 40 | 66 | 98 | 111 | 58 | 152 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −10 | 16 | 48 | 61 | 8 | 102 |
| Balanserat resultat | 16 | 48 | 61 | 196 | 102 | – |
| Årets resultat | −26 | −32 | −13 | −135 | −94 | 102 |
| Långfristiga skulder | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 12 | 12 | 45 | 196 | 260 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 16 | 63 | 128 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 10 | 18 |
| Övriga skulder | – | 8 | 8 | 14 | 21 | 18 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 4 | 4 | 14 | 103 | 96 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 100 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 8 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har avveklats under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget kommer att avveckla sin verksamhet succesivt under 2022 och personal har under Q2 2022 flyttats över till Högås Bygg AB.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under 2021 kommer den fortsatta tillväxten kräva nyanställningar.Vi har beaktat hur effekterna av Covid-19 utbrottet påverkat och kan påverka bolagets framtida utveckling och vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2019-12-16
- Bransch
- Golv- och väggbeläggningsarbeten
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg- och kakelverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Uddevalla
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Limatodis AB, 559514-0921 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-01-20. Företaget har sitt säte i Uddevalla .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget är under avveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Gruvmalmen Limatodis AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget är helägt dotterbolag till Gruvmalmen Limatodis AB, 559514-0921 med säte i Falun. Bolaget har trätt i frivillig likvidation 2026-01-20. Företaget har sitt säte i Uddevalla .