Start › Stockholms län › Järfalla
Tannin AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 66 | 263 | 1 674 | 1 510 | 1 103 | 929 |
| Nettoomsättning | 66 | 263 | 1 674 | 1 510 | 1 085 | 861 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 18 | 69 |
| Rörelsekostnader | 138 | 452 | 1 374 | 1 120 | 1 046 | 686 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 145 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 138 | 250 | 286 | 216 | 310 | 72 |
| Personalkostnader | 0 | 202 | 941 | 704 | 735 | 614 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 200 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 2 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −72 | −189 | 300 | 390 | 57 | 244 |
| Finansiella poster | 3 | −12 | −6 | −1 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 10 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −2 | 21 | 6 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −69 | −201 | 294 | 389 | 56 | 243 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 159 | 0 | −97 | 0 | −62 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 159 | 0 | −97 | 0 | −62 |
| Resultat före skatt | −69 | −42 | 294 | 292 | 56 | 181 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 62 | 60 | 12 | 40 |
| Årets resultat | −69 | −42 | 233 | 231 | 44 | 142 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 425 | 689 | 1 037 | 1 003 | 599 | 608 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 425 | 689 | 1 037 | 1 003 | 599 | 608 |
| Kortfristiga fordringar | 114 | 267 | 17 | 382 | 258 | 8 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 1 | 383 | 247 | – |
| Övriga fordringar | 107 | 267 | 13 | 0 | 10 | 8 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 7 | 0 | 3 | 0 | 1 | – |
| Kassa och bank | 311 | 422 | 1 020 | 621 | 342 | 600 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 425 | 689 | 1 037 | 1 003 | 599 | 608 |
| Eget kapital | 425 | 658 | 700 | 468 | 236 | 192 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 375 | 608 | 650 | 418 | 186 | 142 |
| Balanserat resultat | 444 | 650 | 418 | 186 | 142 | – |
| Årets resultat | −69 | −42 | 233 | 231 | 44 | 142 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 159 | 159 | 62 | 62 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 0 | 159 | 159 | 62 | 62 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 31 | 177 | 377 | 301 | 355 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 28 | 51 | 63 | 85 | 52 |
| Övriga skulder | 0 | 3 | 126 | 313 | 214 | 303 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | – | 0 | 2 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 418 | 186 | 142 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 |
| Årets avskrivningar | 200 | – |
Om bolaget
- Adress
- STRÅVÄGEN 2, 175 44 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2019-12-13
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva utveckling, utbildning, forskning och konsultverksamhet inom områdena elektronik, akustik, AI och mjukvara och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5429-9110
- Tannin AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-29
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver utveckling, forskning, utbildning och konsultverksamhet inom områdena elektronik, akustik, AI(artificiell intelligens) och mjukvara samt därmed förenlig verksamhet.Företaget har sitt säte i Stockholm
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.