Start › Stockholms län › Stockholm
Maxian AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 98 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 98 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 283 | 52 | 1 | 3 | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 168 | 46 | 1 | 3 | 0 | 1 |
| Personalkostnader | 0 | 6 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 115 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −185 | −52 | −1 | −3 | 0 | −1 |
| Finansiella poster | 2 080 | 4 812 | 4 239 | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 1 831 | 4 498 | 4 239 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 231 | 200 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 19 | 115 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 896 | 4 760 | 4 238 | −3 | 0 | −1 |
| Resultat före skatt | 1 896 | 4 760 | 4 238 | −3 | 0 | −1 |
| Årets resultat | 1 896 | 4 760 | 4 238 | −3 | 0 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 7 720 | 8 314 | 4 285 | 46 | 49 | 49 |
| Anläggningstillgångar | 5 713 | 1 859 | 31 | 31 | 9 | 9 |
| Materiella anläggningstillgångar | 460 | 575 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 460 | 575 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 253 | 1 284 | 31 | 31 | 9 | 9 |
| Andelar i intresseföretag | 20 | 29 | 31 | 31 | 9 | 9 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 249 | 249 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 4 984 | 1 006 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 007 | 6 455 | 4 253 | 15 | 40 | 40 |
| Kortfristiga fordringar | 974 | 18 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 974 | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 18 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 033 | 6 437 | 4 253 | 15 | 40 | 40 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 7 720 | 8 314 | 4 285 | 46 | 49 | 49 |
| Eget kapital | 7 587 | 8 265 | 4 285 | 46 | 49 | 49 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 7 537 | 8 215 | 4 235 | −4 | −1 | −1 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Balanserat resultat | 5 642 | 3 455 | −4 | −1 | −1 | 0 |
| Årets resultat | 1 896 | 4 760 | 4 238 | −3 | 0 | −1 |
| Kortfristiga skulder | 133 | 49 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 133 | 49 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 1 600 | 780 | 0 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 1 600 | 780 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −1 | −1 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 29 | 31 | 31 | 9 | 9 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 23 | 0 | 9 |
| Försäljningar och utrangeringar | 9 | 3 | 0 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 984 | 1 006 | 0 |
| Årets inköp | 6 377 | 1 006 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 399 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 249 | 249 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 249 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 575 | 575 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 575 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 115 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 115 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GREVGATAN 70, 114 59 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-12-11
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall investera i noterade samt onoterade företag, handel med värdepapper och andra finansiella instrument, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5450-2794
- Maxian AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-18
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm kommun registrerades år 2019. Bolagets verksamhet skall vara att äga och förvalta andelar i onoterade bolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.