Start › Västmanlands län › Köping
Robin Lagerhorn AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 502 | 1 526 | 1 936 | 1 754 | 1 240 | 1 167 |
| Nettoomsättning | 1 502 | 1 526 | 1 936 | 1 754 | 1 240 | 1 167 |
| Rörelsekostnader | 1 160 | 1 240 | 1 403 | 1 144 | 700 | 619 |
| Övriga externa kostnader | 163 | 236 | 189 | 229 | 120 | 210 |
| Personalkostnader | 971 | 1 004 | 1 215 | 915 | 579 | 408 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 341 | 286 | 533 | 610 | 540 | 548 |
| Finansiella poster | 21 | 12 | 16 | −13 | 72 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 30 | 24 | 21 | −11 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 2 | 0 | 0 | 72 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 14 | 14 | 5 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 362 | 298 | 549 | 597 | 612 | 548 |
| Resultat före skatt | 362 | 298 | 549 | 597 | 612 | 548 |
| Skatt på årets resultat | 76 | 60 | 109 | 122 | 126 | 117 |
| Årets resultat | 286 | 238 | 440 | 475 | 486 | 431 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 109 | 1 845 | 1 938 | 1 743 | 1 244 | 670 |
| Anläggningstillgångar | 1 178 | 861 | 402 | 177 | 0 | 250 |
| Materiella anläggningstillgångar | 103 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 103 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 076 | 861 | 402 | 177 | 0 | 250 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 076 | 861 | 402 | 177 | 0 | 250 |
| Omsättningstillgångar | 930 | 984 | 1 536 | 1 567 | 1 244 | 420 |
| Kortfristiga fordringar | 606 | 505 | 591 | 1 011 | 324 | 344 |
| Kundfordringar | 510 | 447 | 572 | 977 | 323 | 248 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 96 | 58 | 19 | 34 | 0 | 96 |
| Kassa och bank | 324 | 478 | 945 | 556 | 920 | 76 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 109 | 1 845 | 1 938 | 1 743 | 1 244 | 670 |
| Eget kapital | 1 455 | 1 419 | 1 381 | 1 192 | 842 | 481 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 405 | 1 369 | 1 331 | 1 142 | 792 | 431 |
| Balanserat resultat | 1 119 | 1 131 | 892 | 667 | 306 | 0 |
| Årets resultat | 286 | 238 | 440 | 475 | 486 | 431 |
| Kortfristiga skulder | 654 | 426 | 557 | 552 | 403 | 189 |
| Leverantörsskulder | 0 | 12 | 37 | 29 | 3 | – |
| Skatteskulder | 198 | 231 | 292 | 297 | 262 | 117 |
| Övriga skulder | 141 | 73 | 117 | 168 | 82 | 29 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 316 | 110 | 111 | 58 | 55 | 43 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 125 | 250 | 200 | 250 | 125 | 125 |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 142 | 792 | 431 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsår 2019-12-09 -- 2020-12-31 var bolagets första och omfattar således 13 månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsår 2019-12-09 -- 2020-12-31 var bolagets första och omfattar således 13 månader. Nettoomsättning varierar med mer än 30% mellan år 2021 och 2022. Detta beror på ökat inflöde av uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsår 2019-12-09 -- 2020-12-31 var bolagets första och omfattar således 13 månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Den pågående coronapandemin bedöms ej påverka bolaget i någon väsentlig omfattning även efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsår 2019-12-09 -- 2020-12-31 är bolagets första och omfattar således 13 månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Den pågående coronapandemin bedöms ej påverka bolaget i någon väsentlig omfattning även efter räkenskapsårets utgång.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2019-12-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 076 | 861 | 414 | 194 | 194 | 0 | 0 | 250 | 250 | 0 |
| Årets inköp | 215 | 447 | 219 | – | 194 | – | 0 | – | 250 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | – | 250 | – | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 11 | 18 | 18 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | – | 18 | – | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 128 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 128 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 26 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 26 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BODA 3, 731 93 KÖPING
- Registrerat
- 2019-12-09
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva industrikonsultverksamhet, skärande bearbetning och additiv tillverkning i olika material, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5423-8704
- Robin Lagerhorn AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Köping.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-11
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är industrikonsultverksamhet, skärande bearbetning och additiv tillverkning i olika material.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.