Start › Norrbottens län › Luleå
MTÖ Consulting AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 421 | 2 941 | 1 826 | 2 066 | 2 198 | 2 715 |
| Nettoomsättning | 421 | 2 941 | 1 819 | 2 066 | 2 181 | 2 715 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 7 | 0 | 17 | – |
| Rörelsekostnader | 79 | 1 564 | 1 316 | 1 689 | 1 610 | 1 186 |
| Övriga externa kostnader | 94 | 402 | 363 | 332 | 330 | 324 |
| Personalkostnader | −14 | 1 163 | 953 | 1 357 | 1 281 | 862 |
| Rörelseresultat | 342 | 1 377 | 510 | 377 | 588 | 1 529 |
| Finansiella poster | 0 | 2 | −5 | −6 | 0 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −8 | −5 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 5 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 342 | 1 379 | 505 | 372 | 588 | 1 529 |
| Bokslutsdispositioner | 733 | −345 | 230 | −98 | −140 | −380 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 733 | −345 | 230 | −98 | −140 | −380 |
| Resultat före skatt | 1 075 | 1 034 | 735 | 274 | 448 | 1 149 |
| Skatt på årets resultat | 226 | 215 | 158 | 61 | 94 | 246 |
| Årets resultat | 850 | 819 | 577 | 212 | 354 | 903 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 966 | 2 294 | 1 227 | 1 467 | 1 969 | 1 786 |
| Anläggningstillgångar | 197 | 197 | 197 | 205 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 197 | 197 | 197 | 205 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 197 | 197 | 197 | 205 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 769 | 2 097 | 1 030 | 1 261 | 1 969 | 1 786 |
| Kortfristiga fordringar | 477 | 58 | 258 | 98 | 69 | 331 |
| Kundfordringar | 475 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 2 | 76 | 1 | 1 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 56 | 182 | 96 | 68 | 330 |
| Kassa och bank | 1 292 | 2 039 | 773 | 1 164 | 1 900 | 1 454 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 966 | 2 294 | 1 227 | 1 467 | 1 969 | 1 786 |
| Eget kapital | 1 675 | 1 186 | 694 | 544 | 749 | 953 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 650 | 1 161 | 669 | 519 | 724 | 903 |
| Balanserat resultat | 801 | 341 | 92 | 307 | 370 | – |
| Årets resultat | 850 | 819 | 577 | 212 | 354 | 903 |
| Obeskattade reserver | 0 | 733 | 388 | 618 | 520 | 380 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 733 | 388 | 618 | 520 | 380 |
| Långfristiga skulder | 0 | 8 | 19 | 15 | 107 | 3 |
| Övriga skulder | 0 | 8 | 19 | 15 | 107 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 291 | 368 | 127 | 290 | 592 | 449 |
| Leverantörsskulder | 0 | 24 | 15 | 15 | 25 | 3 |
| Skatteskulder | 196 | 94 | 14 | 66 | 351 | 227 |
| Övriga skulder | 95 | 250 | 98 | 209 | 216 | 219 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 242 | 360 | 327 | 427 | 417 | 533 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 724 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte påverkat företagets verksamhet nämnvärt. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 197 | 197 | 197 | 205 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 210 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 8 | 5 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | 210 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KRONGATAN 17, 972 53 LULEÅ
- Registrerat
- 2019-12-05
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fastighetsförmedling, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5457-3670
- MTÖ Consutling AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-16
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver fastighetsförmedling, äger och förvaltar värdepapper samt utför konsultuppdrag inom fastigheter och företag.Bolaget har sitt säte i Luleå.
Väsentliga händelser
Företagets omsättning har minskat jämfört med föregående räkenskapsår, vilket i huvudsak beror på ett reducerat antal uppdrag och en lägre beläggningsgrad under perioden.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.