Start › Stockholms län › Uttran
RAIMOVSKI BUD OCH TRANSPORT AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 17 586 | 17 251 | 14 586 | 7 834 | 3 053 |
| Nettoomsättning | 17 649 | 16 938 | 13 042 | 7 763 | 3 053 |
| Övriga rörelseintäkter | −63 | 313 | 1 544 | 71 | 0 |
| Rörelsekostnader | 17 249 | 17 288 | 14 040 | 7 454 | 2 919 |
| Råvaror och förnödenheter | 7 035 | 7 534 | 5 450 | 2 800 | 1 169 |
| Övriga externa kostnader | 1 528 | 1 195 | 946 | 305 | 245 |
| Personalkostnader | 8 431 | 7 913 | 6 963 | 3 830 | 1 377 |
| Av- och nedskrivningar | 256 | 646 | 681 | 518 | 128 |
| Rörelseresultat | 337 | −37 | 546 | 380 | 134 |
| Finansiella poster | −229 | −303 | −288 | −110 | −28 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 229 | 303 | 288 | 110 | 28 |
| Resultat efter finansiella poster | 108 | −340 | 258 | 270 | 106 |
| Resultat före skatt | 108 | −340 | 258 | 270 | 106 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 0 | 84 | 68 | 22 |
| Årets resultat | 82 | −340 | 174 | 202 | 84 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 206 | 3 711 | 3 878 | 1 823 | 1 305 |
| Anläggningstillgångar | 797 | 723 | 1 369 | 1 521 | 1 092 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 |
| Materiella anläggningstillgångar | 93 | 348 | 994 | 1 146 | 717 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 93 | 348 | 994 | 1 146 | 717 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 329 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 25 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 304 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 409 | 2 987 | 2 509 | 301 | 213 |
| Kortfristiga fordringar | 2 157 | 2 218 | 1 696 | −276 | 199 |
| Övriga fordringar | 235 | 44 | 1 | −555 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 923 | 2 175 | 1 695 | 279 | 198 |
| Kassa och bank | 252 | 769 | 813 | 577 | 13 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 206 | 3 711 | 3 878 | 1 823 | 1 305 |
| Eget kapital | 246 | 164 | 504 | 330 | 128 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 196 | 114 | 454 | 280 | 78 |
| Balanserat resultat | 114 | 454 | 280 | 78 | −6 |
| Årets resultat | 82 | −340 | 174 | 202 | 84 |
| Långfristiga skulder | 881 | 1 705 | 1 115 | 835 | 795 |
| Skulder till kreditinstitut | 847 | 1 603 | 996 | 699 | 550 |
| Övriga skulder | 34 | 102 | 119 | 136 | 245 |
| Kortfristiga skulder | 2 078 | 1 841 | 2 259 | 657 | 382 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 97 |
| Skatteskulder | 27 | 84 | 152 | 90 | 22 |
| Övriga skulder | 2 042 | 1 745 | 2 015 | 524 | 263 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 12 | 92 | 43 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 322 | 2 322 | 2 322 | 1 793 | 845 | 845 |
| Årets inköp | – | – | 529 | 948 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 229 | 1 973 | 1 328 | 646 | 128 | – |
| Årets avskrivningar | 256 | 646 | 681 | 518 | 128 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 | 375 |
Om bolaget
- Adress
- SEGERSJÖVÄGEN 1, 147 61 UTTRAN
- Registrerat
- 2019-11-04
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bud och transport och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5406-9059
- Raimovski Bud och Transport AB
kontrollerat 2026-10-19
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 40
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-03-31
- Senaste annonsen
- 2025-11-10
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Annonser | 4 | 9 | 16 | 11 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-31
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registerades år 2019 och ska bedriva verksamhet inom bud och transport och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.