Start › Stockholms län › Stockholm
Prometium AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 494 | 2 228 | 2 477 | 2 150 | 2 069 | 1 789 | 1 718 |
| Nettoomsättning | 2 494 | 2 228 | 2 477 | 2 150 | 2 069 | 1 789 | 1 718 |
| Rörelsekostnader | 1 729 | 1 538 | 1 586 | 1 762 | 1 833 | 1 239 | 890 |
| Handelsvaror | – | 0 | 2 | 59 | 0 | 23 | – |
| Övriga externa kostnader | 353 | 307 | 410 | 396 | 408 | 291 | 105 |
| Personalkostnader | 1 348 | 1 203 | 1 164 | 1 307 | 1 425 | 925 | 785 |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 28 | 10 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 765 | 690 | 891 | 388 | 236 | 550 | 828 |
| Finansiella poster | 13 | 20 | 10 | −1 | −1 | −6 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 14 | 20 | 10 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 778 | 710 | 901 | 387 | 235 | 543 | 828 |
| Bokslutsdispositioner | −78 | −221 | −260 | −175 | −180 | −136 | −207 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −78 | −208 | −260 | −175 | −180 | −136 | −207 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | −13 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 700 | 489 | 641 | 212 | 55 | 407 | 621 |
| Skatt på årets resultat | 178 | 129 | 164 | 109 | 115 | 87 | 133 |
| Årets resultat | 522 | 359 | 477 | 104 | −60 | 320 | 488 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 786 | 3 346 | 2 843 | 2 072 | 1 650 | 1 273 | 1 016 |
| Anläggningstillgångar | 1 249 | 1 158 | 1 040 | 800 | 500 | 200 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 74 | 103 | 105 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 74 | 103 | 105 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 175 | 1 055 | 935 | 800 | 500 | 200 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 1 175 | 1 055 | 935 | 800 | 500 | 200 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 536 | 2 188 | 1 804 | 1 272 | 1 150 | 1 073 | 1 016 |
| Kortfristiga fordringar | 671 | 593 | 535 | 237 | 290 | 324 | 299 |
| Kundfordringar | 503 | 230 | 230 | 230 | 235 | 223 | 269 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 197 | 184 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 168 | 167 | 122 | 8 | 54 | 101 | – |
| Kassa och bank | 1 865 | 1 595 | 1 268 | 1 034 | 860 | 749 | 717 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 786 | 3 346 | 2 843 | 2 072 | 1 650 | 1 273 | 1 016 |
| Eget kapital | 984 | 792 | 637 | 354 | 438 | 681 | 538 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 934 | 742 | 587 | 304 | 388 | 631 | 488 |
| Balanserat resultat | 412 | 383 | 109 | 200 | 448 | 311 | – |
| Årets resultat | 522 | 359 | 477 | 104 | −60 | 320 | 488 |
| Obeskattade reserver | 1 257 | 1 179 | 958 | 698 | 523 | 343 | 207 |
| Periodiseringsfonder | 1 244 | 1 166 | 958 | 698 | 523 | 343 | 207 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 13 | 13 | – | – | – | – | – |
| Avsättningar | 1 175 | 1 055 | 935 | 800 | 500 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 370 | 320 | 313 | 219 | 189 | 249 | 271 |
| Leverantörsskulder | 31 | 23 | 19 | 15 | 3 | 14 | 30 |
| Skatteskulder | 87 | 120 | 86 | 23 | 95 | 151 | 99 |
| Övriga skulder | 235 | 160 | 192 | 168 | 77 | 71 | 128 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 16 | 16 | 16 | 14 | 14 | 14 | 14 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | 330 | 204 | 195 | 188 | 183 | 177 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 388 | 631 | 488 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KÖLNAGATAN 10 4TR, 120 64 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-11-04
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska vara verksamt inom IT-sektorn och bedriva konsultverksamhet rörande informationssäkerhet, verksamhets- och kravanalys, verksamhets- och produktutveckling, risk- och krishantering samt därtill förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5403-6074
- Prometium AB
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-23
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver konsultverksamhet inom IT-sektorn. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.