Start › Stockholms län › Solna
Elias Maher AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 785 | 150 | – | 0 | 29 | 13 |
| Nettoomsättning | 0 | 785 | 150 | 0 | 0 | 29 | 13 |
| Rörelsekostnader | 14 | 728 | 23 | 6 | 26 | 40 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 721 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 7 | 23 | 6 | 26 | 1 | 0 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 38 | 0 |
| Rörelseresultat | −14 | 57 | 127 | −6 | −26 | −11 | 13 |
| Finansiella poster | 142 | 2 | 246 | 0 | – | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 142 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 246 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 128 | 59 | 373 | −6 | −26 | −11 | 13 |
| Resultat före skatt | 128 | 59 | 373 | −6 | −26 | −11 | 13 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 12 | 19 | – | – | 0 | 3 |
| Årets resultat | 128 | 47 | 354 | −6 | −26 | −11 | 10 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 248 | 156 | 425 | 18 | 24 | 50 | 64 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 8 | 8 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 8 | 8 | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 8 | 8 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 248 | 147 | 417 | 18 | 24 | 50 | 64 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 19 | 88 | 3 | 2 | 1 | 0 |
| Kundfordringar | – | 0 | 88 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 18 | 19 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 |
| Kassa och bank | 230 | 128 | 329 | 16 | 22 | 49 | 64 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 248 | 156 | 425 | 18 | 24 | 50 | 64 |
| Eget kapital | 248 | 120 | 373 | 18 | 24 | 50 | 61 |
| Bundet eget kapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Fritt eget kapital | 197 | 69 | 322 | −33 | −27 | −1 | 10 |
| Balanserat resultat | 69 | 22 | −33 | −27 | −1 | 10 | 0 |
| Årets resultat | 128 | 47 | 354 | −6 | −26 | −11 | 10 |
| Långfristiga skulder | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 35 | 53 | – | 0 | 0 | 3 |
| Skatteskulder | 0 | 31 | 19 | – | 0 | 0 | 3 |
| Övriga skulder | 0 | 4 | 34 | – | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | −1 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under verksamhetsåret inte bedrivit någon verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under innevarande räkenskapsår utökat verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har ökat försäljningen genom att utöka sina verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har pausat sin verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har dubblat sin omsättning genom att öka antalet uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 8 | 8 |
| Årets inköp | – | – | 8 |
| Försäljningar och utrangeringar | 8 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- JOHAN ENBERGS VÄG 3 LGH 1603, 171 62 SOLNA
- Registrerat
- 2019-11-01
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall utföra konsulttjänster inom företagsutveckling och försäljning, äga och förvalta lös och fast egendom, äga onoterade aktier i dotterbolag, bedriva produktion och försäljning av musik, förlagsverksamhet inom musikbranschen, anordna konserter och evenemang, bedriva trafikskola samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5402-3833
- Jobbresan ab
kontrollerat 2026-10-19
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsulttjänster inom företagsutveckling och försäljning, äger och förvaltar lös och fast egendom, äger onoterade aktier i dotterbolag, bedriver produktion och försäljning av musik, förlagsverksamhet inom musikbranschen, anordna konserter och evenemang, bedriva trafikskola samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Solna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.