Start › Stockholms län › Solna
Anders Wintergren AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 188 | 1 027 | 1 966 | 2 103 | 862 | 1 260 |
| Nettoomsättning | 1 135 | 1 027 | 1 966 | 2 103 | 863 | 1 210 |
| Övriga rörelseintäkter | 53 | – | – | 0 | −1 | 50 |
| Rörelsekostnader | 1 071 | 1 061 | 983 | 958 | 633 | 597 |
| Råvaror och förnödenheter | 10 | 8 | 12 | 3 | 2 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 186 | 217 | 104 | 128 | 12 | 95 |
| Personalkostnader | 875 | 837 | 867 | 827 | 619 | 498 |
| Rörelseresultat | 117 | −34 | 982 | 1 146 | 230 | 663 |
| Finansiella poster | 30 | 90 | −61 | −29 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 30 | 0 | 2 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −91 | 62 | 29 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 147 | 56 | 921 | 1 117 | 230 | 663 |
| Bokslutsdispositioner | −38 | 29 | −246 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −38 | 29 | −246 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 108 | 85 | 675 | 1 117 | 230 | 663 |
| Skatt på årets resultat | 24 | 0 | 152 | 241 | 47 | 142 |
| Årets resultat | 85 | 85 | 523 | 876 | 183 | 521 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 303 | 1 324 | 1 903 | 1 500 | 820 | 858 |
| Anläggningstillgångar | 715 | 850 | 609 | 371 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 715 | 850 | 609 | 371 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 715 | 850 | 609 | 371 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 589 | 474 | 1 294 | 1 129 | 820 | 858 |
| Kortfristiga fordringar | 143 | 299 | 283 | 202 | 352 | 0 |
| Kundfordringar | 0 | 54 | 0 | 200 | 217 | – |
| Övriga fordringar | 26 | 165 | 106 | 2 | 135 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 117 | 81 | 177 | – | – | – |
| Kassa och bank | 446 | 175 | 1 010 | 926 | 469 | 858 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 303 | 1 324 | 1 903 | 1 500 | 820 | 858 |
| Eget kapital | 852 | 1 067 | 1 290 | 1 053 | 393 | 571 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 802 | 1 017 | 1 240 | 1 003 | 343 | 521 |
| Balanserat resultat | 717 | 933 | 717 | 127 | 160 | 0 |
| Årets resultat | 85 | 85 | 523 | 876 | 183 | 521 |
| Obeskattade reserver | 256 | 217 | 246 | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 256 | 217 | 246 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 195 | 39 | 367 | 447 | 428 | 287 |
| Skatteskulder | 27 | 0 | 163 | 200 | 186 | 136 |
| Övriga skulder | 168 | 39 | 203 | 247 | 241 | 151 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 300 | 307 | 286 | 216 | 361 |
| Annan föreslagen utdelning | 0 | 300 | 307 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 343 | 521 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Beläggningen under året var mindre pga konjunkturläge samt svårare marknad för konsulttjänster vilket resulterade i mindre intäkter från försäljning av tjänster jämfört med tidigare år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökningen beror på att anställd konsult jobbat heltid 100% hela året jämfört med föregående år då denne varit föräldraledig stor del av året vilket bidrog till lägre omsättning då.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-01-31 | 2025-01-31 | 2024-01-31 | 2023-01-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 715 | 850 | 700 | 400 |
| Årets inköp | – | 150 | 300 | 400 |
| Försäljningar och utrangeringar | 135 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 91 | 29 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 62 | 29 |
Om bolaget
- Adress
- VIOLSTIGEN 3 LGH 1101, 170 78 SOLNA
- Registrerat
- 2019-10-21
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter och molntjänster, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5713-7440
- Anders Wintergren AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-12
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT med huvudsakligt fokus på molnarkitektur, infrastruktur och DevOps. Verksamheten riktar sig till en bred kundbas på den nordiska marknaden. Bolaget har sitt säte i Solna. Under räkenskapsåret har ägarförhållandena ändrats då bolaget förvärvats av Wintergren Holding AB (559359-6058) och ingår numera som ett dotterbolag i en koncern.
Väsentliga händelser
Bolaget har under räkenskapsåret bytt ägare och utgör numera ett dotterbolag till Wintergren Holding AB. Under räkenskapsåret har bolaget lämnat en utdelning till tidigare ägare om 300000 kr.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 81 kB | Öppna |
| 2025 | 81 kB | Öppna |
| 2024 | 80 kB | Öppna |
| 2023 | 80 kB | Öppna |
| 2022 | 177 kB | Öppna |
| 2021 | 177 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Wintergren Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget har under räkenskapsåret bytt ägare och utgör numera ett dotterbolag till Wintergren Holding AB. Under räkenskapsåret har bolaget lämnat en utdelning till tidigare ägare om 300000 kr.