Digital Peak AB
Utveckling1 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | 0 | 1 527 |
| Nettoomsättning | – | 0 | – | – | 0 | 1 527 |
| Rörelsekostnader | 28 | 6 | 17 | 6 | 8 | 599 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 240 |
| Övriga externa kostnader | 28 | 6 | 17 | 6 | 8 | 62 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 297 |
| Rörelseresultat | −28 | −6 | −17 | −6 | −8 | 927 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 680 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 680 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | −6 | −16 | 674 | −8 | 927 |
| Resultat före skatt | −28 | −6 | −16 | 674 | −8 | 927 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 199 |
| Årets resultat | −28 | −6 | −16 | 674 | −8 | 728 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 233 | 481 | 687 | 894 | 416 | 983 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 38 | 38 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 38 | 38 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 0 | 38 | 38 |
| Omsättningstillgångar | 233 | 481 | 687 | 894 | 378 | 945 |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 6 | 8 | 6 | 10 | – |
| Övriga fordringar | 11 | 6 | 8 | 6 | 10 | – |
| Kassa och bank | 222 | 476 | 679 | 888 | 369 | 945 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 233 | 481 | 687 | 894 | 416 | 983 |
| Eget kapital | 233 | 481 | 687 | 894 | 410 | 778 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 183 | 431 | 637 | 844 | 360 | 728 |
| Balanserat resultat | 211 | 437 | 654 | 170 | 368 | 0 |
| Årets resultat | −28 | −6 | −16 | 674 | −8 | 728 |
| Kortfristiga skulder | – | – | – | 0 | 5 | 204 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 199 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 5 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 220 | 200 | 190 | 190 | 360 |
| Annan föreslagen utdelning | – | 220 | 200 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 844 | 360 | 728 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 38 | 38 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 38 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 38 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2019-10-16
Verksamhet enligt registret
Utveckling samt rådgivning inom datorarkitektur, hårdvara och mjukvara. Äga och förvalta andra aktiebolag.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-25
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och ska bedriva utveckling av programvaror, hemsidor och programering. Bolaget har inte haft någon verksamhet och inte några anställda under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Zoomulation Technologies AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Zoomulation Technologies AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559239-5064; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm
-
Hela innehavet avyttrades 220419
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Hela innehavet avyttrades 220419
-
Zoomulation Technologies AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Zoomulation Technologies AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559239-5064; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm
-
Zoomulation Technologies AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Zoomulation Technologies AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559239-5064; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm