Start › Västra Götalands län › Göteborg
MAZZAGE 71 AB
Utveckling6 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 067 | 1 055 | 899 | 1 122 | 530 |
| Nettoomsättning | 1 067 | 1 055 | 899 | 852 | 446 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 269 | 84 |
| Rörelsekostnader | 1 015 | 1 063 | 946 | 743 | 419 |
| Råvaror och förnödenheter | 121 | 142 | 155 | 114 | – |
| Övriga externa kostnader | 134 | 133 | 108 | 88 | 86 |
| Personalkostnader | 760 | 783 | 679 | 537 | 329 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 4 | 4 | 5 | 3 |
| Rörelseresultat | 52 | −7 | −47 | 378 | 111 |
| Finansiella poster | −8 | 0 | 0 | −2 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 8 | 1 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 44 | −7 | −47 | 377 | 111 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 8 | 20 | 2 | −29 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 8 | 20 | 0 | −27 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 2 | −2 |
| Resultat före skatt | 44 | 1 | −28 | 379 | 82 |
| Skatt på årets resultat | −35 | 0 | 0 | 78 | 18 |
| Årets resultat | 79 | 0 | −28 | 300 | 64 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 248 | 277 | 345 | 503 | 185 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 4 | 8 | 17 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 4 | 8 | 17 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | 0 | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 4 | 8 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 248 | 277 | 341 | 495 | 169 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 39 | 104 | 101 | 19 |
| Kundfordringar | 0 | 20 | 76 | 2 | 18 |
| Övriga fordringar | 0 | 19 | 28 | 99 | 2 |
| Kassa och bank | 248 | 238 | 237 | 394 | 149 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 248 | 277 | 345 | 503 | 185 |
| Eget kapital | 123 | 44 | 44 | 192 | 114 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 73 | −6 | −6 | 142 | 64 |
| Balanserat resultat | −6 | −6 | 22 | −159 | – |
| Årets resultat | 79 | 0 | −28 | 300 | 64 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 8 | 27 | 29 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 8 | 27 | 27 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 2 |
| Kortfristiga skulder | 125 | 233 | 293 | 285 | 42 |
| Leverantörsskulder | 12 | 19 | 21 | 16 | – |
| Skatteskulder | −21 | 14 | 43 | 61 | 18 |
| Övriga skulder | 133 | 200 | 230 | 207 | 24 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 45 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
I slutet av oktober så började återigen pandemin att påverka verksamheten negativt. I viss mån har verksamheten kunnat upprätthållas med ett antal fasta kunder.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 20 | 20 |
| Årets inköp | – | – | 20 |
| Ackumulerade avskrivningar | 16 | 12 | 3 |
| Årets avskrivningar | 4 | – | 3 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 20 |
| Årets inköp | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 16 |
| Årets avskrivningar | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- HJALMAR BRANTINGSGATAN 104, 417 11 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2019-10-11
- Bransch
- Dagspa, bastu och ångbastu
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva massage- och friskvårdsverksamhet, försäljning av friskvårdsprodukter, fastighetsförvaltning samt handel med aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5409-2143
- Mazzage 71 AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-25
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget har sitt säte i Göteborg och ska bedriva massage- och friskvårdsverksamhet, försäljning av friskvårdsprodukter, fastighetsförvaltning samt handel med aktier och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Skatt på årets resultat uppgår till 11 680,00 kr.Under räkenskapsåret har en korrigering av skatt hänförlig till bokslutet för räkenskapsåret 2021/2022 gjorts med 46 280,77 kr. Korrigeringen avser skillnaden mellan tidigare bokförd skatt och fastställd skatt efter kvittning mot tidigare års skattemässiga underskott.Sammantaget medför detta att skattekostnaden i årets resultaträkning redovisas som en intäkt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.