Start › Uppsala län › Uppsala
CF SYSTEMS SWEDEN AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 258 | 2 507 | 2 431 | 2 045 | 2 111 | 1 955 | 1 189 |
| Nettoomsättning | 2 258 | 2 507 | 2 431 | 2 045 | 2 111 | 1 955 | 1 189 |
| Rörelsekostnader | 1 356 | 1 417 | 1 277 | 1 090 | 993 | 932 | 395 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 189 | 193 | 176 | 148 | 56 | 57 | 46 |
| Personalkostnader | 1 159 | 1 216 | 1 093 | 933 | 936 | 874 | 343 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | 8 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | 902 | 1 090 | 1 154 | 955 | 1 118 | 1 023 | 794 |
| Finansiella poster | 4 | 9 | 27 | −3 | −2 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 9 | 29 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 2 | 3 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 906 | 1 099 | 1 181 | 952 | 1 116 | 1 023 | 794 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 2 | 2 | 0 | −11 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 2 | 2 | 0 | −11 | – | – |
| Resultat före skatt | 906 | 1 101 | 1 183 | 952 | 1 105 | 1 023 | 794 |
| Skatt på årets resultat | 190 | 228 | 244 | 197 | 228 | 219 | 170 |
| Årets resultat | 716 | 873 | 939 | 755 | 877 | 804 | 623 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 032 | 3 745 | 3 328 | 2 685 | 2 485 | 1 962 | 1 083 |
| Anläggningstillgångar | 507 | 515 | 23 | 30 | 38 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 7 | 15 | 23 | 30 | 38 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 7 | 15 | 23 | 30 | 38 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 500 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 500 | 500 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 525 | 3 230 | 3 305 | 2 655 | 2 447 | 1 962 | 1 083 |
| Kortfristiga fordringar | 303 | 217 | 455 | 367 | 354 | 340 | 408 |
| Kundfordringar | 234 | 205 | 444 | 367 | 346 | 286 | 264 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | – | 0 | 54 | 145 |
| Övriga fordringar | 69 | 2 | – | – | – | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 10 | 11 | 0 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 3 222 | 3 013 | 2 850 | 2 288 | 2 092 | 1 622 | 674 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 032 | 3 745 | 3 328 | 2 685 | 2 485 | 1 962 | 1 083 |
| Eget kapital | 3 769 | 3 490 | 2 987 | 2 367 | 1 911 | 1 300 | 673 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 719 | 3 440 | 2 937 | 2 317 | 1 861 | 1 250 | 623 |
| Balanserat resultat | 3 003 | 2 567 | 1 998 | 1 561 | 984 | 446 | 0 |
| Årets resultat | 716 | 873 | 939 | 755 | 877 | 804 | 623 |
| Obeskattade reserver | 7 | 7 | 9 | 11 | 11 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 7 | 7 | 9 | 11 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 256 | 248 | 332 | 308 | 563 | 662 | 409 |
| Leverantörsskulder | 1 | 2 | 11 | 11 | 18 | 3 | 0 |
| Skatteskulder | – | 0 | 14 | 40 | 319 | 421 | 180 |
| Övriga skulder | 232 | 224 | 295 | 245 | 215 | 226 | 217 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 22 | 22 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 419 | 436 | 370 | 319 | 300 | 266 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 317 | 1 861 | 1 250 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 500 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-07-01 | 2023-06-30 | 2022-07-01 | 2022-06-30 | 2021-07-01 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 39 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 39 | – | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 32 | 24 | 17 | 9 | 9 | 1 | 1 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 8 | – | 8 | – | 1 | – | 0 |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSÄNGSGATAN 57 D LGH 1002, 753 17 UPPSALA
- Registrerat
- 2019-10-03
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall inom IT och industriteknik bedriva systemutveckling, tillhandahålla tjänster, mjukvara,utbildning, försäljning av IT-utrustning, projektledning, produkt och processutveckling,kvalitetsstyrning och kvalitetssäkring och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 343-8124
- Cf Systems Sweden AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Uppsala.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-25
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att inom IT och industriteknik bedriva systemutveckling, tillhandahålla tjänster, mjukvara, utbildning, försäljning av IT-utrustning, projektledning, produkt- och processutveckling, kvalitetsstyrning och kvalitetssäkring.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.