Start › Gävleborgs län › Hudiksvall
Sari & Peter AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 444 | 5 821 | 5 603 | 6 240 |
| Nettoomsättning | 5 304 | 5 778 | 5 568 | 6 190 |
| Övriga rörelseintäkter | 140 | 43 | 35 | 50 |
| Rörelsekostnader | 5 516 | 5 959 | 5 256 | 6 528 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 447 | 1 652 | 1 354 | 1 689 |
| Övriga externa kostnader | 862 | 1 046 | 833 | 991 |
| Personalkostnader | 3 011 | 3 074 | 2 908 | 3 649 |
| Av- och nedskrivningar | 196 | 187 | 162 | 200 |
| Rörelseresultat | −72 | −139 | 346 | −288 |
| Finansiella poster | 0 | −8 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 8 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −72 | −147 | 346 | −288 |
| Resultat före skatt | −72 | −147 | 346 | −288 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 14 | 0 |
| Årets resultat | −72 | −147 | 332 | −288 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 721 | 943 | 1 800 | 1 411 |
| Anläggningstillgångar | 234 | 430 | 491 | 600 |
| Materiella anläggningstillgångar | 234 | 430 | 491 | 600 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 234 | 430 | 491 | 600 |
| Omsättningstillgångar | 487 | 513 | 1 309 | 811 |
| Varulager m.m. | 90 | 59 | 78 | 60 |
| Råvaror och förnödenheter | 90 | 59 | 78 | 60 |
| Kortfristiga fordringar | 216 | 182 | 211 | 114 |
| Kundfordringar | 133 | 143 | 180 | 81 |
| Övriga fordringar | 49 | 9 | 0 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 34 | 31 | 31 | 31 |
| Kassa och bank | 181 | 271 | 1 020 | 637 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 721 | 943 | 1 800 | 1 411 |
| Eget kapital | −25 | 47 | 94 | −238 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −75 | −3 | 44 | −288 |
| Balanserat resultat | −3 | 144 | −288 | 0 |
| Årets resultat | −72 | −147 | 332 | −288 |
| Kortfristiga skulder | 747 | 896 | 1 706 | 1 649 |
| Förskott från kunder | 1 | 0 | 11 | 0 |
| Leverantörsskulder | 220 | 173 | 209 | 137 |
| Skatteskulder | 0 | 26 | 65 | 32 |
| Övriga skulder | 110 | 293 | 1 021 | 1 125 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 416 | 404 | 400 | 356 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 44 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Sari & Peter AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Sari & Peter ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Sari & Peter AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 978 | 978 | 978 | 852 | 852 | 800 |
| Årets inköp | 0 | – | 126 | – | 52 | 800 |
| Ackumulerade avskrivningar | 744 | 548 | 548 | 362 | 362 | 200 |
| Årets avskrivningar | 196 | – | 187 | – | 162 | 200 |
Om bolaget
- Adress
- Långsundsvägen 124, 824 91 HUDIKSVALL
- Registrerat
- 2019-10-01
Verksamhet enligt registret
Bedriva bageri och kafé.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Hudiksvall.
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2024-03-21
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är inom bageri- och konditori. Bolaget driver ett konditori benämnt Dackås i centrala Hudiksvall, vilket även är stadens äldsta konditori.
Väsentliga händelser
Bolaget har 2023-12-31 upprättat en kontrollbalansräkning som visar att aktiekapitalet är återställt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.