Start › Stockholms län › Stockholm
Bilexperten i Tyresö AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 964 | 1 168 | 879 | 672 |
| Nettoomsättning | 964 | 1 152 | 865 | 592 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 16 | 14 | 79 |
| Rörelsekostnader | 921 | 1 294 | 1 730 | 870 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 386 | 161 |
| Handelsvaror | 405 | 455 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 443 | 609 | 535 | 394 |
| Personalkostnader | 0 | 157 | 713 | 223 |
| Av- och nedskrivningar | 73 | 73 | 96 | 92 |
| Rörelseresultat | 43 | −126 | −850 | −198 |
| Finansiella poster | −3 | −12 | −2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | 12 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | −137 | −852 | −199 |
| Resultat före skatt | 40 | −137 | −852 | −199 |
| Årets resultat | 40 | −137 | −852 | −199 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 358 | 339 | 567 | 683 |
| Anläggningstillgångar | 211 | 284 | 401 | 460 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 141 | 201 | 261 | 348 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 141 | 201 | 261 | 348 |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 | 36 | 49 | 21 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 24 | 36 | 49 | 21 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 47 | 47 | 92 | 92 |
| Andra långfristiga fordringar | 47 | 47 | 92 | 92 |
| Omsättningstillgångar | 147 | 56 | 166 | 223 |
| Varulager m.m. | 45 | 45 | 120 | 56 |
| Råvaror och förnödenheter | 45 | 45 | 120 | 56 |
| Kortfristiga fordringar | 73 | 1 | 33 | 131 |
| Kundfordringar | 43 | 0 | 13 | 49 |
| Övriga fordringar | 30 | 1 | 10 | 26 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 9 | 56 |
| Kassa och bank | 28 | 10 | 13 | 36 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 358 | 339 | 567 | 683 |
| Eget kapital | −71 | −111 | 26 | 51 |
| Bundet eget kapital | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 |
| Fritt eget kapital | −122 | −162 | −25 | 0 |
| Balanserat resultat | −162 | −877 | 828 | 199 |
| Årets resultat | 40 | 715 | −852 | −199 |
| Långfristiga skulder | 29 | 108 | 134 | 521 |
| Övriga skulder | 29 | 108 | 134 | 521 |
| Kortfristiga skulder | 400 | 343 | 407 | 111 |
| Leverantörsskulder | – | – | 38 | 70 |
| Skatteskulder | 109 | 109 | – | – |
| Övriga skulder | 219 | 234 | 332 | 28 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 72 | 0 | 36 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | −25 | 0 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 828 | 199 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% för att intäkten är för 12 månder nu, förra räkenskapsår var för 9 månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 92 | 92 |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 435 | 435 | 435 | 435 |
| Årets inköp | – | – | – | 435 |
| Ackumulerade avskrivningar | 294 | 234 | 174 | 87 |
| Årets avskrivningar | 60 | 60 | 87 | 87 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 63 | 63 | 63 | 26 |
| Årets inköp | – | – | 37 | 26 |
| Ackumulerade avskrivningar | 39 | 27 | 14 | 5 |
| Årets avskrivningar | 16 | 13 | 9 | 5 |
Om bolaget
- Adress
- Vindkraftsvägen 11, 135 70 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-09-13
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva bilverkstad inom bilrekond, biltvätt, bilservice, bilreparation, bildekor, däckförvarning och bilförsäljning samt därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-15
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-06-02
- Senaste annonsen
- 2024-08-08
Annonser per år
| År | 2022 | 2024 |
|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-12-27
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet med bilverkstad. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.