Tre Galjoner AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 7 | 8 | 6 | 11 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 6 | 7 | 8 | 6 | 11 | 7 |
| Rörelseresultat | −6 | −7 | −8 | – | – | – |
| Finansiella poster | 401 | 506 | 561 | 0 | 400 | 660 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 400 | 660 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 400 | 480 | 560 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 26 | 1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 395 | 499 | 554 | −6 | 389 | 653 |
| Resultat före skatt | 395 | 499 | 554 | −6 | 389 | 653 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 395 | 495 | 554 | −6 | 389 | 653 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 480 | 585 | 1 285 | 732 | 1 099 | 708 |
| Anläggningstillgångar | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Ägarintressen i övriga företag | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 460 | 565 | 1 265 | 712 | 1 079 | 688 |
| Kassa och bank | 460 | 565 | 1 265 | 712 | 1 079 | 688 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 480 | 585 | 1 285 | 732 | 1 099 | 708 |
| Eget kapital | 469 | 574 | 1 279 | 725 | 1 092 | 703 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 419 | 524 | 1 229 | 675 | 1 042 | 653 |
| Balanserat resultat | 24 | 29 | 675 | 682 | 653 | 0 |
| Årets resultat | 395 | 495 | 554 | −6 | 389 | 653 |
| Kortfristiga skulder | 10 | 10 | 6 | 6 | 8 | 5 |
| Skatteskulder | 4 | 4 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 6 | 6 | 8 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 360 | 500 | 600 | – | 360 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 675 | 1 042 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende är det i dagsläget svårt att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Om bolaget
- Adress
- S:T PAULI KYRKOGATA 12 LGH 1402, 211 49 MALMÖ
- Registrerat
- 2019-09-12
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5386-1373
- Tre Galjoner AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-01
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget förvaltar aktier i andra bolag. Företaget har sitt säte i Österåkers kommun.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.