Start › Västerbottens län › Umeå
Drivecoach Consult AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 110 | 1 654 | 1 716 | 1 598 | 1 584 | 1 460 |
| Nettoomsättning | 110 | 1 654 | 1 716 | 1 550 | 1 389 | 1 452 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 48 | 195 | 8 |
| Rörelsekostnader | 204 | 1 155 | 1 366 | 1 346 | 1 343 | 1 074 |
| Övriga externa kostnader | 75 | 305 | 539 | 597 | 619 | 406 |
| Personalkostnader | 119 | 844 | 826 | 749 | 712 | 643 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 5 | – | 0 | 12 | 25 |
| Rörelseresultat | −94 | 499 | 351 | 253 | 241 | 386 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 0 | −1 | −3 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | −95 | 499 | 350 | 251 | 238 | 381 |
| Resultat före skatt | −95 | 499 | 350 | 251 | 238 | 381 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 111 | 82 | 61 | 55 | 88 |
| Årets resultat | −95 | 388 | 269 | 190 | 183 | 293 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 411 | 694 | 499 | 425 | 505 | 575 |
| Anläggningstillgångar | 365 | 25 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 | 25 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 15 | 25 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 350 | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | 350 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 46 | 669 | 499 | 425 | 505 | 575 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 270 | 172 | 173 | 130 | 128 |
| Kundfordringar | – | 0 | 154 | 173 | 130 | 128 |
| Övriga fordringar | 0 | 270 | – | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 17 | – | – | – |
| Kassa och bank | 45 | 399 | 328 | 252 | 375 | 447 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 411 | 694 | 499 | 425 | 505 | 575 |
| Eget kapital | −44 | 439 | 320 | 241 | 236 | 343 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −94 | 389 | 270 | 191 | 186 | 293 |
| Balanserat resultat | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 0 |
| Årets resultat | −95 | 388 | 269 | 190 | 183 | 293 |
| Kortfristiga skulder | 455 | 255 | 180 | 184 | 270 | 232 |
| Skatteskulder | 48 | 73 | 25 | 15 | 107 | 68 |
| Övriga skulder | 397 | 172 | 144 | 160 | 154 | 155 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 388 | 269 | 190 | 185 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 191 | 186 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 350 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 350 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 31 | 31 | 0 |
| Årets inköp | – | 31 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | −31 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 15 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | 10 | 5 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BJÖRNVÄGEN 114, 906 43 UMEÅ
- Registrerat
- 2019-09-12
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom försäljning, marknadsföring, media och kundevent.
Bankgironummer
- 5374-8661
- Drivecoach Consult AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Umeå
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom försäljning, marknadsföring, media och kundevent. Bolagets egna kapital är förbrukat per 2025-12-31. En utdelning på andelar i intressebolag i mars 2026 återställer det egna kapitalet. Företaget har sitt säte i Umeå .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget har under verksamhetsåret dragit ned på sin tidigare verksamhet och förvävat andelar i Toolix Sweden AB, 559203-3541.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.