Start › Västra Götalands län › Otterbäcken
Melvin Restaurang AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 249 | 2 144 | 2 213 | 2 346 | 2 595 | 3 422 |
| Nettoomsättning | 2 249 | 2 140 | 2 212 | 2 315 | 2 590 | 3 422 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | 31 | 5 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 989 | 2 311 | 2 324 | 1 943 | 2 223 | 2 961 |
| Råvaror och förnödenheter | −31 | −12 | 8 | 0 | 185 | 345 |
| Handelsvaror | 732 | 697 | 754 | 934 | 893 | 1 410 |
| Övriga externa kostnader | 444 | 381 | 403 | 460 | 507 | 646 |
| Personalkostnader | 824 | 1 128 | 1 041 | 432 | 532 | 458 |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 117 | 118 | 118 | 106 | 100 |
| Rörelseresultat | 260 | −167 | −111 | 403 | 373 | 462 |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 0 | 0 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 260 | −165 | −112 | 402 | 372 | 461 |
| Resultat före skatt | 260 | −165 | −112 | 402 | 372 | 461 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 83 | 77 | 99 |
| Årets resultat | 260 | −165 | −112 | 319 | 295 | 363 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 487 | 299 | 709 | 1 336 | 1 030 | 663 |
| Anläggningstillgångar | 47 | 30 | 147 | 265 | 383 | 400 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 100 | 200 | 300 | 400 |
| Goodwill | 0 | 0 | 100 | 200 | 300 | 400 |
| Materiella anläggningstillgångar | 47 | 30 | 48 | 65 | 83 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 12 | 30 | 48 | 65 | 83 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 35 | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 440 | 269 | 562 | 1 071 | 647 | 263 |
| Varulager m.m. | 72 | 40 | 28 | 36 | 5 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 72 | 40 | 28 | 36 | 5 | – |
| Kortfristiga fordringar | 46 | 21 | 27 | 102 | 39 | 21 |
| Kundfordringar | 2 | 0 | 3 | 5 | – | – |
| Övriga fordringar | 4 | 21 | 16 | 97 | 39 | 21 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 41 | 0 | 7 | – | – | – |
| Kassa och bank | 322 | 208 | 507 | 933 | 603 | 242 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 487 | 299 | 709 | 1 336 | 1 030 | 663 |
| Eget kapital | 398 | 351 | 516 | 1 027 | 708 | 413 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 348 | 301 | 466 | 977 | 658 | 363 |
| Balanserat resultat | 89 | 466 | 577 | 658 | 363 | – |
| Årets resultat | 260 | −165 | −112 | 319 | 295 | 363 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 100 | 190 | 174 | 154 |
| Övriga skulder | – | 0 | 100 | 190 | 174 | 154 |
| Kortfristiga skulder | 89 | −52 | 94 | 118 | 148 | 96 |
| Leverantörsskulder | 14 | 0 | 40 | 18 | – | – |
| Skatteskulder | −17 | −88 | −91 | 54 | 145 | 81 |
| Övriga skulder | 65 | 20 | 120 | 39 | −3 | 2 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | 16 | 25 | 7 | 6 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 200 | 212 | – | 400 | 200 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 977 | 658 | 363 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 500 |
| Ackumulerade avskrivningar | 500 | 500 | 400 | 300 | 200 | 100 |
| Årets avskrivningar | – | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 39 |
| Årets inköp | 39 |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 |
| Årets avskrivningar | 3 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 89 | 89 | 89 |
| Ackumulerade avskrivningar | 77 | 59 | 41 |
| Årets avskrivningar | 18 | 18 | – |
Om bolaget
- Adress
- ALLMÄNNA VÄGEN 8, 547 72 OTTERBÄCKEN
- Registrerat
- 2019-09-09
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurang och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5379-6009
- Melvin Restaurang AB
kontrollerat 2026-10-18
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-04-19
- Senaste annonsen
- 2025-06-09
Annonser per år
| År | 2022 | 2025 |
|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-04
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver restaurangverksamhet. Företaget har sitt säte i Gullspång.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.