Niklas Larsson Invest AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 734 | 0 | 0 | 92 | 100 | 141 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 92 | 100 | 141 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 734 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 | 16 | 16 | 24 | 17 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 16 | 16 | 24 | 17 | 6 |
| Rörelseresultat | 2 722 | −16 | −16 | 68 | 83 | 135 |
| Finansiella poster | −181 | −2 702 | 346 | 4 830 | 340 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 6 165 | 540 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 58 | 2 211 | −766 | 1 127 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 123 | 492 | 420 | 208 | 200 | 171 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 540 | −2 718 | 330 | 4 898 | 423 | −36 |
| Bokslutsdispositioner | −420 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −420 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 120 | −2 718 | 330 | 4 898 | 423 | −36 |
| Skatt på årets resultat | 266 | – | 0 | 1 204 | – | – |
| Årets resultat | 1 854 | −2 718 | 330 | 3 695 | 423 | −36 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 759 | 8 601 | 13 287 | 13 573 | 9 030 | 9 033 |
| Anläggningstillgångar | 5 726 | 8 556 | 13 252 | 13 486 | 8 928 | 8 928 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 726 | 8 556 | 13 252 | 13 486 | 8 928 | 8 928 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 5 000 | 5 000 |
| Andra långfristiga fordringar | 5 726 | 8 556 | 13 252 | 13 486 | 3 928 | 3 928 |
| Omsättningstillgångar | 33 | 45 | 35 | 87 | 102 | 105 |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 3 | 4 | 0 | 91 | 50 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 31 | – |
| Övriga fordringar | 6 | 3 | 4 | 0 | 59 | 50 |
| Kassa och bank | 27 | 42 | 32 | 87 | 11 | 55 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 759 | 8 601 | 13 287 | 13 573 | 9 030 | 9 033 |
| Eget kapital | 2 428 | 774 | 3 792 | 3 747 | 437 | 14 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 378 | 724 | 3 742 | 3 697 | 387 | −36 |
| Balanserat resultat | 524 | 3 442 | 3 412 | 2 | −36 | – |
| Årets resultat | 1 854 | −2 718 | 330 | 3 695 | 423 | −36 |
| Obeskattade reserver | 420 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 420 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 632 | 7 815 | 8 281 | 8 576 | 8 527 | 8 993 |
| Checkräkningskredit | 2 632 | 2 309 | 3 038 | 3 567 | 3 527 | 3 993 |
| Övriga skulder | 0 | 5 506 | 5 242 | 5 008 | 5 000 | 5 000 |
| Kortfristiga skulder | 280 | 13 | 1 214 | 1 251 | 66 | 25 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 17 | 19 | – |
| Skatteskulder | 266 | 0 | 1 204 | 1 204 | – | – |
| Övriga skulder | 1 | 1 | 1 | 20 | 21 | 25 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 12 | 12 | 10 | 10 | 26 | – |
| Ställda säkerheter | 5 726 | 8 556 | 13 252 | 13 486 | 3 928 | 3 928 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 340 | 200 | 300 | 285 | 385 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 387 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Med anledning av COVID 19 och de effekter som vi ser på samhället idag så råder viss osäkerhet kring den framtida utvecklingen. Eventuella effekter av COVID 19 framöver är svåra att bedöma och efterfrågan på våra tjänster kan väsentligt påverkas, både kort- och långsiktigt. Niklas Larsson Invest AB följer löpande utvecklingen av COVID 19 i syfte att uppskatta eventuella effekter på vår verksamhet och dess finansiella ställning
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 8 356 | 11 128 | 13 613 | 14 613 | 3 928 | 3 928 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 10 685 | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 2 772 | 2 485 | 1 000 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 2 630 | 2 572 | 362 | 1 127 | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | 58 | 2 211 | 0 | 1 127 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 5 000 | 5 000 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 5 000 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 000 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GUSTAV ARNES GATA 4, 263 64 VIKEN
- Registrerat
- 2019-09-04
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet avseende fastigheter, investering i värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Helsingborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva konsultverksamhet avseende fastigheter, Investeringar i värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Helsingborg .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.