Start › Stockholms län › Stockholm
Wikberg&Frisk AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 7 838 | 7 681 | 3 914 | 1 397 |
| Nettoomsättning | 7 831 | 7 677 | 3 914 | 1 395 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 4 | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | 7 322 | 5 028 | 2 985 | 545 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 303 | 1 152 | 438 | 55 |
| Övriga externa kostnader | 1 796 | 1 069 | 670 | 162 |
| Personalkostnader | 4 218 | 2 807 | 1 876 | 328 |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 516 | 2 652 | 929 | 852 |
| Finansiella poster | −225 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −138 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9 | 3 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 94 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 291 | 2 655 | 929 | 852 |
| Bokslutsdispositioner | 1 166 | −700 | −248 | −218 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 1 166 | −700 | −248 | −218 |
| Resultat före skatt | 1 457 | 1 955 | 681 | 634 |
| Skatt på årets resultat | 376 | 435 | 160 | 141 |
| Årets resultat | 1 081 | 1 520 | 521 | 493 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 493 | 4 716 | 2 124 | 1 163 |
| Anläggningstillgångar | 1 841 | 2 509 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 841 | 2 509 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 411 | 303 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 494 | 501 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 936 | 1 705 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 652 | 2 207 | 2 124 | 1 163 |
| Kortfristiga fordringar | 1 074 | 1 306 | 1 575 | 581 |
| Kundfordringar | 974 | 1 254 | 1 534 | 570 |
| Övriga fordringar | 0 | 16 | 15 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 100 | 36 | 26 | 11 |
| Kassa och bank | 577 | 901 | 550 | 582 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 493 | 4 716 | 2 124 | 1 163 |
| Eget kapital | 2 588 | 2 207 | 887 | 543 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 538 | 2 157 | 837 | 493 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 457 | 637 | 316 | 0 |
| Årets resultat | 1 081 | 1 520 | 521 | 493 |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 166 | 466 | 218 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 1 166 | 466 | 218 |
| Kortfristiga skulder | 905 | 1 343 | 771 | 402 |
| Förskott från kunder | 38 | 200 | – | – |
| Leverantörsskulder | 129 | 74 | 54 | 12 |
| Skatteskulder | 249 | 351 | 196 | 141 |
| Övriga skulder | 456 | 704 | 477 | 233 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 33 | 13 | 45 | 16 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 162 | 700 | 200 | 177 |
| Medel att disponera | 2 538 | 2 157 | 837 | 493 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen beror på att större nyckelkunder anslutit sig till bryån samt en ökad efterfrågan på byråns tjänster.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen beror på att större nyckelkunder anslutit sig till bryån samt att bolagets första räkenskapsår endast omfattade fyra månader.
Källfält: se-gen-base:Flerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Covid-19 utbrottet under 2020 har inte fått effekter för bolagets utveckling. Bolagets företagsledning ochstyrelse följer dock i dagsläget noggrant förloppet framåt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 022 | 1 705 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 86 | – |
| Årets nedskrivningar | 86 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 502 | 501 |
| Årets inköp | 1 | 501 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 8 | – |
| Årets nedskrivningar | 8 | – |
Om bolaget
- Adress
- Linnégatan 14, 114 47 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-09-03
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom områdena kommunikation, verksamhetsutveckling och reklam samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-05-31
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom kommunikation, verksamhetsutveckling och reklam samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.