Sista versen 80304 AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 484 | 6 037 | 3 898 |
| Nettoomsättning | 5 326 | 5 942 | 3 676 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | 0 | −65 |
| Övriga rörelseintäkter | 158 | 95 | 287 |
| Rörelsekostnader | 5 367 | 5 731 | 3 856 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 820 | 4 339 | 1 891 |
| Handelsvaror | 285 | 213 | 1 252 |
| Övriga externa kostnader | 513 | 583 | 379 |
| Personalkostnader | 700 | 549 | 294 |
| Av- och nedskrivningar | 48 | 47 | 41 |
| Rörelseresultat | 118 | 306 | 42 |
| Finansiella poster | −5 | −1 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | 305 | 41 |
| Bokslutsdispositioner | 76 | −78 | −5 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 75 | −75 | – |
| Förändring av överavskrivningar | 1 | −3 | −5 |
| Resultat före skatt | 188 | 226 | 36 |
| Skatt på årets resultat | 42 | 48 | 10 |
| Årets resultat | 146 | 178 | 25 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 541 | 1 412 | 711 |
| Anläggningstillgångar | 105 | 153 | 173 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 80 | 120 | 160 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 80 | 120 | 160 |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 33 | 13 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 25 | 33 | 13 |
| Omsättningstillgångar | 1 436 | 1 258 | 538 |
| Varulager m.m. | 837 | 345 | 193 |
| Råvaror och förnödenheter | 837 | 345 | 193 |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 37 | 57 |
| Kundfordringar | – | 0 | 28 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 31 | 37 | 23 |
| Kassa och bank | 567 | 876 | 287 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 541 | 1 412 | 711 |
| Eget kapital | 400 | 253 | 75 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 350 | 203 | 25 |
| Balanserat resultat | 203 | 25 | – |
| Årets resultat | 146 | 178 | 25 |
| Obeskattade reserver | 8 | 83 | 5 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 75 | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 8 | 8 | 5 |
| Långfristiga skulder | 870 | 854 | 550 |
| Övriga skulder | 870 | 854 | 550 |
| Kortfristiga skulder | 263 | 221 | 80 |
| Leverantörsskulder | 14 | – | – |
| Skatteskulder | 83 | 54 | 6 |
| Övriga skulder | 103 | 72 | 36 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 63 | 95 | 38 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | 350 | 203 | 25 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsåret slut så har styrelsen beslutat sig för att av veckla verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av ökad efterfrågan.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget har efter räkenskapsårets utgång drabbats av pandemin med minder nettoomsättning än förväntad
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 200 | 200 | 200 |
| Årets inköp | – | – | 200 |
| Årets avskrivningar | 40 | 40 | 40 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 42 | 42 | 14 |
| Årets inköp | – | 28 | 14 |
| Årets avskrivningar | 8 | 7 | 1 |
Om bolaget
- Adress
- Box 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2019-08-27
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva handel med fordon och biltillbehör, rekonditionering och tvätt av bilar och andra fordon, förmedling av fordon, försäljning av övrigt elfordon såsom motorcykel, elcykel och elmoped, förvaltning av fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.