Restaurang & Catering Hanaskog AB
Omsättning 2024
5,6 mkr
Resultat efter fin. poster 2024
296 tkr
Årets resultat 2024
176 tkr
Eget kapital 2024
505 tkr
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 639 | 4 480 |
| Nettoomsättning | 5 573 | 4 407 |
| Övriga rörelseintäkter | 66 | 73 |
| Rörelsekostnader | 5 342 | 4 188 |
| Handelsvaror | 2 586 | 1 920 |
| Övriga externa kostnader | 267 | 356 |
| Personalkostnader | 2 350 | 1 832 |
| Av- och nedskrivningar | 139 | 79 |
| Rörelseresultat | 297 | 292 |
| Finansiella poster | −1 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 296 | 290 |
| Bokslutsdispositioner | −74 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −74 | 0 |
| Resultat före skatt | 222 | 290 |
| Skatt på årets resultat | 46 | 56 |
| Årets resultat | 176 | 234 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 393 | 1 141 |
| Anläggningstillgångar | 494 | 438 |
| Materiella anläggningstillgångar | 494 | 438 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 494 | 438 |
| Omsättningstillgångar | 899 | 703 |
| Varulager m.m. | 59 | 44 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 59 | 44 |
| Kortfristiga fordringar | 773 | 598 |
| Kundfordringar | 659 | 523 |
| Övriga fordringar | 60 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 53 | 75 |
| Kassa och bank | 67 | 61 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 393 | 1 141 |
| Eget kapital | 505 | 329 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 455 | 279 |
| Balanserat resultat | 279 | 45 |
| Årets resultat | 176 | 234 |
| Obeskattade reserver | 74 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 74 | 0 |
| Långfristiga skulder | 43 | 0 |
| Checkräkningskredit | 43 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 771 | 811 |
| Leverantörsskulder | 246 | 241 |
| Skatteskulder | 138 | 67 |
| Övriga skulder | 263 | 202 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 124 | 301 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 715 | 520 | 165 |
| Årets inköp | 196 | 355 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 221 | 82 | 3 |
| Årets avskrivningar | 139 | 79 | – |
Om bolaget
- Adress
- LAVES VÄG 2, 289 40 BROBY
- Registrerat
- 2019-08-02
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurang - och cateringverksamhet, förvalta värdepapper och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5357-5965
- Annika & Ramona´s AB
kontrollerat 2026-10-18 - 5357-5973
- Restaurang & Catering Hanaskog AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Östra Göinge
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-04-01
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver restaurang- och cateringverksamhet. Företaget har sitt säte i Östra Göinge .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2024 | 9 kB | Öppna |