Start › Stockholms län › Täby
Powerlabsweden AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 594 | 441 | 855 | 1 626 | 2 107 | 2 327 |
| Nettoomsättning | 594 | 441 | 855 | 1 626 | 1 841 | 2 308 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 265 | 19 |
| Rörelsekostnader | 499 | 438 | 1 098 | 2 057 | 2 360 | 2 329 |
| Råvaror och förnödenheter | 374 | 251 | 773 | 1 393 | 1 436 | 1 695 |
| Övriga externa kostnader | 111 | 101 | 268 | 604 | 599 | 595 |
| Personalkostnader | 10 | 35 | 30 | 33 | 312 | 27 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 52 | 27 | 27 | 12 | 12 |
| Rörelseresultat | 95 | 3 | −242 | −431 | −253 | −2 |
| Finansiella poster | −1 | −3 | −4 | −1 | −2 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 3 | 4 | 1 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 94 | 0 | −247 | −432 | −254 | −3 |
| Resultat före skatt | 94 | 0 | −247 | −432 | −254 | −3 |
| Årets resultat | 94 | 0 | −247 | −432 | −254 | −3 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 159 | 64 | 122 | 182 | 346 | 151 |
| Anläggningstillgångar | 53 | 57 | 109 | 136 | 162 | 36 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 56 | 83 | 110 | 36 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 5 | 56 | 83 | 110 | 36 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 53 | 53 | 53 | 53 | 53 | – |
| Omsättningstillgångar | 83 | 7 | 13 | 47 | 184 | 115 |
| Kortfristiga fordringar | 80 | 7 | 5 | 1 | 156 | 55 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 135 | 14 |
| Övriga fordringar | 80 | 7 | 5 | 1 | 0 | 4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 21 | 37 |
| Kassa och bank | 3 | 0 | 8 | 46 | 28 | 60 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 159 | 64 | 122 | 182 | 346 | 151 |
| Eget kapital | 144 | 50 | −631 | −384 | 48 | 47 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Fritt eget kapital | 94 | 0 | −681 | −434 | −2 | −3 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | −434 | −2 | 252 | 0 |
| Årets resultat | 94 | 0 | −247 | −432 | −254 | −3 |
| Långfristiga skulder | 0 | 6 | 648 | 475 | 125 | 57 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 6 | 558 | 415 | 125 | 54 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 90 | 60 | 0 | 2 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 8 | 105 | 91 | 174 | 47 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 32 | 7 |
| Skatteskulder | 8 | 7 | 16 | 15 | 4 | – |
| Övriga skulder | 7 | 2 | 89 | 77 | 138 | 40 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −2 | −3 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 681 | – | – | 255 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 134 | 134 | 134 | 134 | 134 | 48 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 134 | 48 |
| Ackumulerade avskrivningar | 134 | 129 | 78 | 51 | 24 | 12 |
| Årets avskrivningar | 5 | 52 | 27 | 27 | 24 | 12 |
Om bolaget
- Adress
- PREDIKANTVÄGEN 27, 187 63 TÄBY
- Registrerat
- 2019-08-01
- Bransch
- Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva verkstadsarbete för fordon, optimering av styrdon och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5367-1079
- Powerlabsweden AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-02
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver sedan dess handel med optimering av motorer samt övriga reparationer av fordon, som i viss utsträckning monteras inom företaget. Försäljningen sker till detaljister, genom återförsäljare och genom egen butik. Verksamheten drivs sedan 2 år i egen fastighet, inrymmande kontor, lager, försäljning och visningsavdelning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.