Start › Kronobergs län › Vislanda
Tandvården Vislanda AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 8 178 | 8 464 | 8 332 | 8 219 | 8 640 | 8 443 |
| Nettoomsättning | 8 174 | 8 325 | 8 295 | 8 207 | 8 626 | 8 383 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 16 | −6 | −25 | 16 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 139 | 21 | 18 | 38 | 44 |
| Rörelsekostnader | 6 686 | 6 745 | 7 128 | 6 561 | 7 123 | 6 438 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 7 | 27 | 19 | 46 |
| Handelsvaror | 1 167 | 1 120 | 1 352 | 1 232 | 1 439 | 1 419 |
| Övriga externa kostnader | 1 346 | 1 295 | 1 520 | 1 324 | 1 387 | 1 240 |
| Personalkostnader | 3 852 | 3 914 | 3 852 | 3 632 | 3 989 | 3 565 |
| Av- och nedskrivningar | 321 | 416 | 397 | 347 | 290 | 167 |
| Rörelseresultat | 1 492 | 1 719 | 1 204 | 1 658 | 1 517 | 2 005 |
| Finansiella poster | −15 | −17 | 63 | 0 | −2 | −15 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 3 | 63 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 17 | 20 | – | 0 | 2 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 477 | 1 702 | 1 267 | 1 658 | 1 515 | 1 990 |
| Bokslutsdispositioner | −52 | 0 | −249 | 301 | −30 | −477 |
| Förändring av överavskrivningar | −52 | 0 | −249 | 301 | −30 | −477 |
| Resultat före skatt | 1 425 | 1 702 | 1 018 | 1 959 | 1 485 | 1 514 |
| Skatt på årets resultat | 298 | 355 | 216 | 406 | 310 | 328 |
| Årets resultat | 1 126 | 1 348 | 802 | 1 553 | 1 175 | 1 185 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 564 | 3 175 | 2 319 | 2 771 | 2 729 | 2 828 |
| Anläggningstillgångar | 1 292 | 1 544 | 1 217 | 1 225 | 1 284 | 1 452 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 225 | 1 489 | 1 174 | 1 194 | 1 265 | 1 445 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 6 | 146 | 298 | 449 | 600 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 211 | 1 396 | 869 | 666 | 816 | 845 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 14 | 86 | 158 | 230 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 67 | 55 | 43 | 31 | 19 | 7 |
| Andra långfristiga fordringar | 67 | 55 | 43 | 31 | 19 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 1 272 | 1 631 | 1 102 | 1 546 | 1 446 | 1 376 |
| Varulager m.m. | 103 | 145 | 140 | 124 | 130 | 155 |
| Råvaror och förnödenheter | 103 | 145 | 140 | 124 | 130 | 155 |
| Kortfristiga fordringar | 345 | 247 | 283 | 248 | 317 | 243 |
| Kundfordringar | 67 | 25 | 27 | 15 | 5 | 12 |
| Övriga fordringar | 223 | 112 | 114 | 76 | 82 | 32 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 55 | 109 | 142 | 157 | 230 | 200 |
| Kortfristiga placeringar | 275 | 135 | 15 | 310 | 190 | 70 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 275 | 135 | 15 | 310 | 190 | 70 |
| Kassa och bank | 550 | 1 105 | 665 | 863 | 808 | 908 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 564 | 3 175 | 2 319 | 2 771 | 2 729 | 2 828 |
| Eget kapital | 1 188 | 1 412 | 964 | 1 763 | 1 310 | 1 235 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 138 | 1 362 | 914 | 1 713 | 1 260 | 1 185 |
| Balanserat resultat | 12 | 14 | 113 | 160 | 85 | – |
| Årets resultat | 1 126 | 1 348 | 802 | 1 553 | 1 175 | 1 185 |
| Obeskattade reserver | 507 | 455 | 455 | 206 | 507 | 477 |
| Ackumulerade överavskrivningar | 507 | 455 | 455 | 206 | 507 | 477 |
| Långfristiga skulder | 61 | 208 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 61 | 208 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 807 | 1 100 | 900 | 802 | 913 | 1 116 |
| Skulder till kreditinstitut | 142 | 138 | – | – | – | – |
| Förskott från kunder | 3 | 2 | 8 | 3 | 14 | 2 |
| Leverantörsskulder | 83 | 340 | 250 | 97 | 148 | 144 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 95 | 147 | 37 |
| Övriga skulder | 518 | 545 | 558 | 544 | 547 | 841 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 62 | 75 | 84 | 62 | 57 | 93 |
| Ställda säkerheter | – | 1 462 | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 650 | 650 | 650 | 650 | 650 | – |
| Äganderättsförbehåll | 744 | 812 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 1 100 | 1 350 | 900 | 1 600 | 1 100 | 1 100 |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 713 | 1 260 | 1 185 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Tandvården Vislanda AB för år 2025. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tandvården Vislanda ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Tandvården Vislanda AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Tandvården Vislanda AB för år 2024. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tandvården Vislanda ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Tandvården Vislanda AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Tandvården Vislanda AB för år 2023. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tandvården Vislanda ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Tandvården Vislanda AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Tandvården Vislanda AB för år 2022. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Tandvården Vislanda ABs finansiella ställning per den 31 december 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Tandvården Vislanda AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 277 | 277 | 277 | 277 | 277 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | 277 | – | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 262 | 190 | 118 | 46 | 46 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 72 | 72 | – | 46 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | −72 | −72 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2019-07-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 788 | 1 731 | 1 341 | 965 | 965 | 965 | 965 | 855 | 855 | 0 |
| Årets inköp | 57 | 1 120 | 376 | – | 0 | – | 110 | – | 855 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 730 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 578 | 335 | 472 | 298 | 298 | 149 | 149 | 11 | 11 | 0 |
| Årets avskrivningar | 243 | 204 | 173 | – | 149 | – | 139 | – | 11 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 341 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2019-07-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 757 | 757 | 757 | 757 | 757 | 757 | 757 | 757 | 757 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 757 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 757 | 751 | 611 | 459 | 459 | 308 | 308 | 157 | 157 | 0 |
| Årets avskrivningar | 6 | 140 | 151 | – | 151 | – | 151 | – | 157 | – |
Om bolaget
- Adress
- GRÖNA GATAN 8, 342 50 VISLANDA
- Registrerat
- 2019-07-31
- Bransch
- Tandläkarverksamhet
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva tandvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5383-3950
- Tandvården Vislanda AB
kontrollerat 2026-10-18
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-07
- Annonser totalt
- 1
- Aktiva nu
- 1
- Första annonsen
- 2026-10-25
- Senaste annonsen
- 2026-10-25
Annonser per år
| År | 2026 |
|---|---|
| Annonser | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Alvesta kommun.
- Revision
- Ja
- Revisionsfirma
- Easycount Sweden AB
- Årsstämma
- 2026-05-22
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver tandvårdsklinik i förhyrda lokaler i Vislanda. Företaget erbjuder modern tandvård till barn och vuxna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.