Start › Stockholms län › Skogås
Elite One Transport AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 743 | 3 958 | 2 448 |
| Nettoomsättning | 6 688 | 3 958 | 2 374 |
| Övriga rörelseintäkter | 55 | 0 | 74 |
| Rörelsekostnader | 6 411 | 3 631 | 2 535 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 766 | 1 424 | 788 |
| Övriga externa kostnader | 654 | 361 | 190 |
| Personalkostnader | 2 139 | 1 511 | 1 169 |
| Av- och nedskrivningar | 621 | 321 | 253 |
| Övriga rörelsekostnader | 231 | 13 | 136 |
| Rörelseresultat | 332 | 327 | −87 |
| Finansiella poster | −104 | −31 | −21 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 104 | 31 | 22 |
| Resultat efter finansiella poster | 229 | 297 | −108 |
| Resultat före skatt | 229 | 297 | −108 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 61 | 0 |
| Årets resultat | 229 | 236 | −108 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 488 | 1 712 | 841 |
| Anläggningstillgångar | 2 563 | 992 | 466 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 488 | 917 | 466 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 488 | 917 | 466 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 75 | 75 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 75 | 75 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 925 | 720 | 375 |
| Kortfristiga fordringar | 889 | 449 | 232 |
| Kundfordringar | 557 | 75 | 85 |
| Övriga fordringar | 39 | 24 | −32 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 293 | 350 | 179 |
| Kassa och bank | 36 | 271 | 143 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 488 | 1 712 | 841 |
| Eget kapital | 232 | 281 | 46 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 182 | 231 | −4 |
| Balanserat resultat | 0 | −4 | 104 |
| Årets resultat | 182 | 236 | −108 |
| Långfristiga skulder | 2 847 | 1 075 | 482 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 110 | 1 075 | 482 |
| Skulder till koncernföretag | 1 737 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 409 | 356 | 313 |
| Leverantörsskulder | 36 | 9 | 1 |
| Övriga skulder | 376 | 348 | 312 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −3 | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | 231 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 411 | 1 510 | 774 | 660 |
| Årets inköp | 2 676 | 1 181 | 310 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 775 | 445 | 196 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 924 | 593 | 308 | – |
| Årets avskrivningar | 331 | 321 | 308 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 36 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Storvretsvägen 56D, Lgh 1001, 142 34 SKOGÅS
- Registrerat
- 2019-07-25
Verksamhet enligt registret
Taxi, bud och bilvård.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-12
- Annonser totalt
- 68
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-01-25
- Senaste annonsen
- 2025-01-20
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Annonser | 29 | 29 | 4 | 6 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-01-12
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2019 och bedriver taxiverksamhet, bud samt bilvård och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.