Start › Stockholms län › Stockholm
Bensofia Ventures AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | −89 | −3 | 52 | 794 | 238 | 117 | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 52 | 794 | 238 | 117 | – |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −89 | −3 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 8 | 7 | 79 | 64 | 131 | 119 | – |
| Handelsvaror | – | – | 57 | 26 | 105 | 25 | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 7 | 21 | 38 | 24 | 94 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | – |
| Rörelseresultat | −97 | −10 | −28 | 729 | 107 | −2 | – |
| Finansiella poster | 0 | −748 | −14 | −2 | 0 | 0 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −746 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 5 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 7 | 15 | 2 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −97 | −758 | −42 | 728 | 107 | −2 | – |
| Resultat före skatt | −97 | −758 | −42 | 728 | 107 | −2 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 150 | 22 | 14 | – |
| Årets resultat | −97 | −758 | −42 | 577 | 84 | −16 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 | 118 | 954 | 1 025 | 181 | 102 | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 746 | 746 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 746 | 746 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 746 | 746 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 | 118 | 208 | 280 | 181 | 102 | – |
| Varulager m.m. | 0 | 89 | 92 | 82 | 82 | 69 | – |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 89 | 92 | 82 | 82 | 69 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 2 | 115 | 0 | 53 | 33 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 40 | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 2 | 115 | 0 | 14 | 33 | – |
| Kassa och bank | 0 | 27 | 1 | 198 | 46 | 1 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 | 118 | 954 | 1 025 | 181 | 102 | – |
| Eget kapital | 1 | −105 | 653 | 695 | 118 | 34 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −49 | −155 | 603 | 645 | 68 | −16 | – |
| Balanserat resultat | 48 | 603 | 645 | 68 | −16 | – | – |
| Årets resultat | −97 | −758 | −42 | 577 | 84 | −16 | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 223 | 301 | 330 | 63 | 69 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 103 | 127 | 0 | 14 | – |
| Övriga skulder | 0 | 223 | 197 | 203 | 62 | 54 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 645 | 68 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 203 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 746 | 746 | 746 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 746 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 746 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 746 | 0 | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 746 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VÄRTAVÄGEN 68 LGH 1901, 113 58 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-07-12
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska tillhandahålla konsulttjänster inom PR, marknadsföring, affärsutveckling, samt äga och förvalta aktier och värdepapper.
Bankgironummer
- 5353-0010
- Bensofia Ventures AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-28
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget tillhandahåller konsulttjänster inom PR, marknadsföring och affärsutveckling samt äger och förvaltar aktier och värdepapper. Företaget har sitt säte i Stockholm. Under 2025 har bolaget inte bedrivit någon aktiv försäljningsverksamhet.
Väsentliga händelser
Under året har varulagret skrivits ned till 0 kr och aktieägaren har lämnat ett ovillkorat aktieägartillskott om 203 027 kr genom eftergift av fordran. Bolagets egna kapital understiger hälften av det registrerade aktiekapitalet. Bolaget avses att avvecklas.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.