ESAL AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 24 | 260 | 265 | 204 | 69 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 24 | 260 | 265 | 204 | 69 |
| Rörelsekostnader | 24 | 23 | 39 | 764 | 739 | 724 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 23 | 35 | 25 | 25 | 23 | 16 |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 4 | 739 | 714 | 700 | 1 |
| Rörelseresultat | −24 | −23 | −16 | −504 | −473 | −519 | 51 |
| Finansiella poster | 0 | −3 | 20 | 1 100 | 857 | 955 | 370 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 20 | 1 101 | 857 | 955 | 370 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | −26 | 5 | 596 | 383 | 435 | 422 |
| Bokslutsdispositioner | 14 | 20 | 0 | −140 | −100 | −100 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 14 | 20 | 0 | −140 | −100 | −100 | – |
| Resultat före skatt | −10 | −7 | 5 | 456 | 283 | 335 | 422 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 75 | 95 | 72 | 64 | 11 |
| Årets resultat | −10 | −7 | −70 | 361 | 212 | 271 | 411 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 876 | 1 206 | 1 398 | 1 653 | 1 178 | 906 | 503 |
| Anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Andelar i intresseföretag | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 875 | 1 205 | 1 397 | 1 652 | 1 177 | 905 | 502 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 108 | 44 | 105 | 138 | 68 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 32 | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 108 | 3 | 0 | 11 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 41 | 105 | 95 | 68 |
| Kassa och bank | 875 | 1 204 | 1 289 | 1 608 | 1 072 | 767 | 434 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 876 | 1 206 | 1 398 | 1 653 | 1 178 | 906 | 503 |
| Eget kapital | 28 | 238 | 245 | 595 | 766 | 555 | 461 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −22 | 188 | 195 | 545 | 716 | 505 | 411 |
| Balanserat resultat | −12 | 195 | 265 | 184 | 505 | 234 | – |
| Årets resultat | −10 | −7 | −70 | 361 | 212 | 271 | 411 |
| Obeskattade reserver | 306 | 321 | 340 | 340 | 200 | 100 | – |
| Periodiseringsfonder | 306 | 321 | 340 | 340 | 200 | 100 | – |
| Kortfristiga skulder | 542 | 647 | 813 | 718 | 212 | 251 | 42 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 5 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 102 | 33 | 61 | 76 | 11 |
| Övriga skulder | 542 | 642 | 711 | 626 | 80 | 90 | 17 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 5 | 0 | 59 | 71 | 80 | 14 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 200 | – | 280 | 532 | – | 177 |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 716 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningens minskning beror på att det inte längre finns anställda i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningens minskning beror på att det inte längre finns anställda i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 1 |
Om bolaget
- Adress
- MAJOR NILSSONS GATA 7 A, 217 52 MALMÖ
- Registrerat
- 2019-07-09
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Fastighetsmäkleri, fastighetsförmedling, inredningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Samt handel med värdepapper.
Bankgironummer
- 5362-1082
- ESAL AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-21
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Fastighetsmäkleri, fastighetsförmedling, inredningsverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Samt handel med värdepapper. Företaget har sitt säte i Malmö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.