Start › Kalmar län › Mörbylånga
Bårby Svets & Montage AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 084 | 762 | 5 311 | 1 217 | 1 194 |
| Nettoomsättning | 1 056 | 762 | 5 311 | 1 217 | 1 194 |
| Övriga rörelseintäkter | 27 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 921 | 928 | 4 952 | 1 113 | 992 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 9 | 0 |
| Handelsvaror | 2 | 97 | 1 301 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 223 | 253 | 1 690 | 425 | 235 |
| Personalkostnader | 651 | 517 | 1 910 | 642 | 720 |
| Av- och nedskrivningar | 45 | 62 | 52 | 37 | 37 |
| Rörelseresultat | 162 | −166 | 359 | 103 | 202 |
| Finansiella poster | −15 | −3 | −339 | 387 | −13 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 400 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | 330 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 15 | 2 | 9 | 13 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | 147 | −170 | 20 | 490 | 189 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 142 | 0 | −24 | −33 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 112 | 0 | −24 | −40 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 30 | – | 0 | 7 |
| Resultat före skatt | 147 | −28 | 20 | 466 | 156 |
| Skatt på årets resultat | 33 | 0 | 208 | 16 | 25 |
| Årets resultat | 114 | −28 | −188 | 450 | 131 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 496 | 426 | 830 | 959 | 670 |
| Anläggningstillgångar | 112 | 157 | 182 | 397 | 434 |
| Materiella anläggningstillgångar | 112 | 157 | 180 | 65 | 102 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 112 | 157 | 180 | 65 | 102 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 2 | 332 | 332 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 2 | 332 | 332 |
| Omsättningstillgångar | 384 | 269 | 648 | 562 | 236 |
| Kortfristiga fordringar | 249 | 236 | 624 | 380 | 207 |
| Kundfordringar | 66 | 102 | 621 | 87 | 84 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 183 | 135 | 3 | 233 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 60 | 120 |
| Kassa och bank | 135 | 32 | 24 | 182 | 28 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 496 | 426 | 830 | 959 | 670 |
| Eget kapital | 218 | 229 | 257 | 695 | 245 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 168 | 179 | 207 | 645 | 195 |
| Balanserat resultat | 54 | 207 | 395 | 195 | 107 |
| Årets resultat | 114 | −28 | −188 | 450 | 88 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 142 | 142 | 118 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 112 | 112 | 88 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 30 | 30 | 30 |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 12 | 62 | 137 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 12 | 62 | 112 |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 277 | 197 | 418 | 59 | 170 |
| Leverantörsskulder | 5 | 0 | 60 | 0 | 44 |
| Skatteskulder | 38 | 179 | 199 | 27 | 87 |
| Övriga skulder | 226 | 10 | 6 | 25 | 29 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 153 | 8 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 165 | 125 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har under året ökat med ca. 38 % och det beror på att ledningen valt att ta fler uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har under året minskat med ca. 86 % och det beror på att styrelsen valt att förändra sin verksamhet och valt att avsluta anställningar och att ta projekt som ägare själv utför.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har under året ökat med ca. 436 % och orsaken är att uppdrag som tidigare utfördes av TJ Montage AB, 556846-6451 överförts till bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsåret har intressebolaget TJ Montage AB, 556846-6451 likviderats.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 332 | 332 | 332 | 332 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 330 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 330 | 0 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 390 | 352 | 352 | 185 | 185 | 185 |
| Årets inköp | – | 0 | 167 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 278 | 229 | 172 | 120 | 83 | 46 |
| Årets avskrivningar | 45 | 57 | 52 | 37 | 37 | – |
Om bolaget
- Adress
- BÅRBY 105, 386 60 MÖRBYLÅNGA
- Registrerat
- 2019-07-01
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva svetsning samt stål montage och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5358-2508
- Bårby Svets & Montage AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver svetsning samt stålmontage och tillhörande verksamhet. Företaget har sitt säte i Mörbylånga .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.