Start › Västmanlands län › Västerås
M. Forsbergs Invest AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 15 | 310 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 15 | 300 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 10 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 233 | 737 | 178 | 126 | 33 | 19 | 12 |
| Handelsvaror | 0 | 548 | 12 | 9 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 226 | 125 | 162 | 117 | 33 | 19 | 12 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 23 | 5 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 41 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −218 | −428 | −178 | −126 | −33 | −19 | −12 |
| Finansiella poster | −25 | −13 | 707 | 529 | 381 | 193 | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 711 | 529 | 381 | 193 | 674 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 25 | 13 | 3 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −243 | −441 | 529 | 403 | 348 | 174 | 663 |
| Bokslutsdispositioner | −35 | −11 | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | 35 | 11 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −278 | −451 | 529 | 403 | 348 | 174 | 663 |
| Årets resultat | −278 | −451 | 529 | 403 | 348 | 174 | 663 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 542 | 1 802 | 2 000 | 1 306 | 1 058 | 957 | 1 083 |
| Anläggningstillgångar | 603 | 610 | 1 276 | 796 | 796 | 746 | 746 |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 30 | 695 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 23 | 30 | 695 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 580 | 580 | 580 | 796 | 796 | 746 | 746 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 530 | 530 | 530 | 746 | 746 | 746 | 746 |
| Omsättningstillgångar | 939 | 1 193 | 725 | 510 | 262 | 211 | 337 |
| Varulager m.m. | 815 | 748 | 413 | 410 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 94 | 104 | 37 | 42 | 0 | – | – |
| Övriga fordringar | 75 | 77 | 24 | 42 | 0 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | 28 | 13 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 29 | 340 | 275 | 58 | 262 | 211 | 337 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 542 | 1 802 | 2 000 | 1 306 | 1 058 | 957 | 1 083 |
| Eget kapital | 1 081 | 1 359 | 1 810 | 1 281 | 1 058 | 887 | 713 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 031 | 1 309 | 1 760 | 1 231 | 1 008 | 837 | 663 |
| Balanserat resultat | 1 309 | 1 760 | 1 231 | 828 | 660 | 663 | – |
| Årets resultat | −278 | −451 | 529 | 403 | 348 | 174 | 663 |
| Långfristiga skulder | 313 | 344 | 131 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 313 | 344 | 131 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 148 | 100 | 59 | 26 | 0 | 70 | 370 |
| Skulder till kreditinstitut | 56 | 56 | 59 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 23 | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 46 | 11 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 36 | – | 0 | 26 | 0 | 70 | 370 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 177 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 837 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat jämfört med föregående år, vilket huvudsakligen förklaras av att bolaget under föregående år redovisade en vinst från försäljning av aktier. Under det aktuella räkenskapsåret har inga motsvarande intäkter uppkommit, medan de löpande kostnaderna har överstigit årets intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat jämfört med föregående år, vilket huvudsakligen förklaras av att bolaget under föregående år redovisade en vinst från försäljning av aktier. Under det aktuella räkenskapsåret har inga motsvarande intäkter uppkommit, medan de löpande kostnaderna har överstigit årets intäkter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 0 | 0 | 50 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 530 | 530 | 530 | 746 | 746 | 746 | 746 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 746 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 216 | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-06-30 | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 33 | 700 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 33 | 700 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 700 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 10 | 3 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | 7 | 23 | 5 | 0 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 24 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- KÄLLTORPSVÄGEN 25, 724 80 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2019-06-03
- Bransch
- Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5364-2948
- M. Forsberg Invest AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västerås
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-23
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget äger och förvaltar värdepapper och fastigheter samt bedriver handel med personbilar och lätta motorfordon. Företaget har sitt säte i Västerås .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.