Start › Stockholms län › Huddinge
Orregos holding AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 | 8 | 8 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 8 | 8 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −8 | −8 | −8 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 22 | 68 | 40 | −1 662 | – | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | 211 | – | 0 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −1 872 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 22 | 68 | 40 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 14 | 60 | 32 | −1 662 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 14 | 60 | 32 | −1 662 | 0 | 0 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 12 | 7 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 11 | 48 | 25 | −1 662 | – | 0 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 468 | 1 998 | 2 096 | 2 814 | 4 936 | 5 432 | 5 432 | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 1 872 | 1 872 | 1 872 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 1 872 | 1 872 | 1 872 | – |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 1 872 | 1 872 | 1 872 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 468 | 1 998 | 2 096 | 2 814 | 3 064 | 3 560 | 3 560 | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 13 | 7 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 455 | 1 991 | 2 096 | 2 814 | 3 064 | 3 560 | 3 560 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 468 | 1 998 | 2 096 | 2 814 | 4 936 | 5 432 | 5 432 | – |
| Eget kapital | 383 | 1 972 | 1 924 | 1 899 | 3 560 | 3 560 | 3 560 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 333 | 1 922 | 1 874 | 1 849 | 3 510 | 3 510 | 3 510 | – |
| Balanserat resultat | 322 | 1 874 | 1 849 | 3 510 | 3 510 | 3 510 | 3 510 | 3 510 |
| Årets resultat | 11 | 48 | 25 | −1 662 | 0 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | – | 0 | 916 | 1 376 | 1 872 | 1 872 | – |
| Övriga skulder | 0 | – | 0 | 916 | 1 376 | 1 872 | 1 872 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 085 | 26 | 172 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 15 | 19 | 7 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 070 | 7 | 166 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 21 | 300 | – | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 21 | 300 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 872 | 1 872 | 1 872 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 872 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SPISELVÄGEN 4, 141 59 HUDDINGE
- Registrerat
- 2019-05-24
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och värdepapper i andra bolag samt därmed förenlig verksamhet
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-23
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Bolaget är ett sk. vilande bolag.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.