Start › Kalmar län › Mönsterås
Pontus Kakel & Murning AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 458 | 3 718 | 3 815 | 2 338 | 1 618 | 1 220 | 1 162 |
| Nettoomsättning | 3 457 | 3 718 | 3 815 | 2 333 | 1 604 | 1 212 | 1 162 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | – | 0 | 5 | 15 | 8 | – |
| Rörelsekostnader | 3 117 | 3 361 | 3 455 | 1 909 | 1 362 | 1 156 | 813 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 124 | 1 441 | 1 609 | 582 | 629 | 543 | 568 |
| Övriga externa kostnader | 393 | 405 | 439 | 386 | 297 | 206 | 79 |
| Personalkostnader | 1 587 | 1 501 | 1 400 | 940 | 436 | 407 | 166 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 7 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 341 | 357 | 360 | 429 | 256 | 63 | 349 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 341 | 358 | 360 | 429 | 256 | 63 | 349 |
| Bokslutsdispositioner | 87 | 0 | −93 | −110 | −67 | 0 | −87 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 87 | 0 | −93 | −110 | −67 | 0 | −87 |
| Resultat före skatt | 428 | 358 | 267 | 319 | 189 | 63 | 262 |
| Skatt på årets resultat | 95 | 77 | 58 | 68 | 41 | 14 | 56 |
| Årets resultat | 333 | 281 | 209 | 251 | 148 | 48 | 206 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 178 | 1 156 | 1 294 | 1 144 | 803 | 490 | 646 |
| Anläggningstillgångar | 33 | 47 | 60 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 33 | 47 | 60 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 33 | 47 | 60 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 145 | 1 110 | 1 234 | 1 144 | 803 | 490 | 646 |
| Varulager m.m. | 84 | 84 | 84 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Råvaror och förnödenheter | 84 | 84 | 84 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Kortfristiga fordringar | 419 | 317 | 1 010 | 230 | 603 | 175 | 512 |
| Kundfordringar | 407 | 311 | 984 | 169 | 515 | 175 | 500 |
| Övriga fordringar | 6 | – | 0 | 5 | – | 0 | 12 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 6 | 6 | 26 | 56 | 88 | – | – |
| Kassa och bank | 642 | 709 | 139 | 882 | 168 | 283 | 102 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 178 | 1 156 | 1 294 | 1 144 | 803 | 490 | 646 |
| Eget kapital | 526 | 493 | 512 | 503 | 452 | 304 | 256 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 476 | 443 | 462 | 453 | 402 | 254 | 206 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 143 | 162 | 253 | 202 | 254 | 206 | 0 |
| Årets resultat | 333 | 281 | 209 | 251 | 148 | 48 | 206 |
| Obeskattade reserver | 270 | 357 | 357 | 264 | 154 | 87 | 87 |
| Periodiseringsfonder | 270 | 357 | 357 | 264 | 154 | 87 | 87 |
| Kortfristiga skulder | 382 | 307 | 425 | 377 | 197 | 99 | 303 |
| Leverantörsskulder | 7 | 4 | 196 | 74 | 14 | 20 | 102 |
| Skatteskulder | 57 | 17 | 39 | 42 | 43 | 14 | 35 |
| Övriga skulder | 228 | 156 | 109 | 154 | 87 | 55 | 87 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 90 | 130 | 81 | 107 | 52 | 10 | 79 |
| Ställda säkerheter | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 |
| Företagsinteckningar | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 | 130 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 300 | 300 | 200 | 200 | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 300 | 300 | 300 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 453 | 402 | 254 | 206 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vår bedömer att ingen påverkan av covid-19 finns på bolaget fram till årsstämman, men att vi följer utvecklingen.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi bedömer att ingen påverkan av covid-19 utbrottet finns på bolaget fram till årsstämman, men att vi följer utvecklingen noga.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vi har särklit beaktat hur effekterna av Covid 19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och risker som kan påverka den finansiella rapporteringen framåt. I denna bedömning har vi kommit fram till att vi inte kan se någon påverkan.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 67 | 67 | 67 |
| Årets inköp | – | – | 67 |
| Ackumulerade avskrivningar | 33 | 20 | 7 |
| Årets avskrivningar | 13 | 13 | 7 |
Om bolaget
- Adress
- HABBESTORP 101, 383 92 MÖNSTERÅS
- Registrerat
- 2019-05-22
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva murning, kakelsättning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 648-4646
- Pontus Kakel & Murning AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-23
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Kalmar län, Mönsterås kommun bedriver murning och kakelsättning inom byggbranchen.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.