Start › Västmanlands län › Västerås
E.J.H Management AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | – | – | 0 | 1 236 | 5 208 | 423 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 236 | 5 208 | 423 |
| Rörelsekostnader | 19 | 19 | 12 | 9 | 539 | 864 | 29 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 19 | 19 | 12 | 7 | 99 | 141 | 23 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 3 | 440 | 723 | 6 |
| Rörelseresultat | −19 | −19 | −12 | −9 | 697 | 4 344 | 394 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | −1 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | −19 | −12 | −10 | 697 | 4 343 | 394 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 98 | – | 0 | −98 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 98 | – | 0 | −98 |
| Resultat före skatt | −19 | −19 | −12 | 88 | 697 | 4 343 | 296 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 0 | 19 | 149 | 932 | 64 |
| Årets resultat | −19 | −19 | −12 | 69 | 548 | 3 411 | 232 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 033 | 3 268 | 3 534 | 3 722 | 3 996 | 4 252 | 492 |
| Anläggningstillgångar | 3 033 | 3 265 | 3 523 | 3 615 | 3 702 | 3 127 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 033 | 3 265 | 3 523 | 3 615 | 3 702 | 3 127 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 3 033 | 3 265 | 3 523 | 3 615 | 3 702 | 3 127 | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 3 | 11 | 107 | 294 | 1 125 | 492 |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 1 | 1 | 74 | 406 | – |
| Övriga fordringar | – | 0 | 1 | 1 | 71 | 1 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 3 | 405 | – |
| Kassa och bank | 0 | 3 | 11 | 107 | 220 | 719 | 492 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 033 | 3 268 | 3 534 | 3 722 | 3 996 | 4 252 | 492 |
| Eget kapital | 3 018 | 3 247 | 3 491 | 3 691 | 3 810 | 3 523 | 282 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 2 968 | 3 197 | 3 441 | 3 641 | 3 760 | 3 473 | 232 |
| Balanserat resultat | 2 987 | 3 216 | 3 453 | 3 572 | 3 212 | 62 | 0 |
| Årets resultat | −19 | −19 | −12 | 69 | 548 | 3 411 | 232 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 98 | 98 | 98 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 98 | 98 | 98 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 21 | 43 | 31 | 88 | 631 | 112 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 3 | 0 | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 20 | 20 | 79 | 233 | 9 |
| Övriga skulder | 6 | 11 | 13 | 6 | 6 | 397 | 104 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 6 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 161 | 211 | 225 | – | 188 | 262 | 170 |
| Annan föreslagen utdelning | – | 211 | 225 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 3 760 | 3 473 | 232 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Under 2022 har bolaget varit vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har under året fattat beslut att läggas vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget hade under 2020 ett långtidsuppdrag åt IP-Only AB och eftersom föregående räkenskapsår endast var 8 månader är omsättningen detta år väsentligt högre.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 033 | 3 265 | 3 523 | 3 615 | 3 702 | 3 127 |
| Försäljningar och utrangeringar | 232 | 258 | 92 | 87 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- RASTENSGATAN 18, 724 62 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2019-05-14
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom ekonomi, organisation, affärsutveckling och företagsledning. Bolaget ska även bedriva handel med noterade och onoterade värdepapper samt bolag.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-13
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget har tidigare år bedrivit försäljning av konsulttjänster i Mälardalen. De senaste räkenskapsåren har bolaget varit vilande.Bolaget har sitt säte i Västerås.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.