Start › Stockholms län › Stockholm
Fastator P19 AB
Utveckling7 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 25 | 1 | 2 | 5 | 115 |
| Övriga externa kostnader | 25 | 1 | 2 | 5 | 115 |
| Rörelseresultat | −25 | −1 | −2 | −5 | −115 |
| Finansiella poster | 161 | 189 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | 0 | −133 798 | 633 242 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 161 | 189 | 0 | 881 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 13 964 | 8 743 |
| Resultat efter finansiella poster | 136 | 188 | −2 | −146 886 | 624 384 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 13 000 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 13 000 | 0 |
| Resultat före skatt | 136 | 188 | −2 | −133 886 | 624 384 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 1 946 | – | – |
| Årets resultat | 136 | 188 | −1 949 | −133 886 | 624 384 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 330 | 2 169 | 13 045 | 13 047 | 633 291 |
| Anläggningstillgångar | 1 940 | 1 940 | – | 0 | 633 241 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 940 | 1 940 | – | 0 | 633 241 |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 940 | 1 940 | – | 0 | 633 241 |
| Omsättningstillgångar | 390 | 229 | 13 045 | 13 047 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 390 | 229 | 13 000 | 13 000 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 8 | 8 | 11 032 | 13 000 | 0 |
| Övriga fordringar | 1 | 0 | 1 968 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 382 | 221 | – | – | – |
| Kassa och bank | – | – | 45 | 47 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 330 | 2 169 | 13 045 | 13 047 | 633 291 |
| Eget kapital | 1 400 | 1 264 | 11 099 | 13 047 | 624 434 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 350 | 1 214 | 11 049 | 12 997 | 624 384 |
| Balanserat resultat | 1 214 | 1 026 | 12 997 | 146 883 | 0 |
| Årets resultat | 136 | 188 | −1 949 | −133 886 | 624 384 |
| Kortfristiga skulder | 931 | 905 | 1 946 | 0 | 8 856 |
| Leverantörsskulder | 24 | 0 | – | 0 | 114 |
| Skulder till koncernföretag | 907 | 905 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 1 946 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 8 743 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | 11 049 | 12 997 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 137 402 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 940 | 1 940 | 1 940 | 0 | 633 242 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 24059, 104 50 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-05-01
- Bransch
- Verksamheter som utövas av huvudkontor
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva förvaltning av fastighetsbolag, förvaltning av lös och fast egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5407-2798
- FASTATOR P19 AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva förvaltning av fastighetsbolag, förvaltning av lös och fast egendom, samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Bolaget och koncernen har en ansträngd finansiell ställning. Som framgår av balansräkningen uppgår bolagets koncernfordringar till ett icke oväsentligt belopp. Koncernfordringarnas värdering är beroende av moderbolagets och koncernens förmåga till fortsatta finansiering. För det fall att moderbolagets styrelse inte med erforderlig framgång lyckas verkställa sin handlingsplan, vars strategi närmare framgår av moderbolagets årsredovisning, skulle det få en avsevärd negativ inverkan på bolagets värdering avseende nämnda koncernfordringar och även avseende bolagets förmåga att reglera bolagets skulder i den takt som de förfaller till betalning. En sådan situation skulle sannolikt innebära betydande tvivel avseende bolagets förmåga till fortsatt drift. Med "moderbolaget" avses Aktiebolagets Fastator (publ) 556678-6645, "Fastator", som är det yttersta moderbolaget i den koncern i vilken Fastator P19 AB, 559204-1676, ingår. Moderbolaget offentliggjorde sin årsredovisning för kalenderåret 2025 den 20 maj 2026. Fastator beskriver i årsredovisningen att det finns grund för moderbolagets och koncernens fortsatta drift ("Going concern"), om än med väsentliga osäkerhetsfaktorer. För ytterligare information se not 3.4 i Fastators årsredovisning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Aktiebolaget Fastator (publ)
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Aktiebolaget Fastator (publ); Organisationsnummer=556678-6645; ForetagetsSate=Stockholm
-
Aktiebolaget Fastator
Visa källuppgift
Moderföretag i den största koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Aktiebolaget Fastator med organisationsnummer 556678-6645 med säte i Stockholm .
-
Aktiebolaget Fastator
Visa källuppgift
Moderföretag i den minsta koncern där företaget ingår och som upprättar koncernredovisning är Aktiebolaget Fastator med organisationsnummer 556678-6645 med säte i Stockholm .