Start › Stockholms län › Stockholm
Badrumsbesiktningar Stockholm AB
Utveckling7 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 602 | 3 607 | 873 | 250 | 164 | 161 | 540 |
| Nettoomsättning | 4 475 | 3 607 | 873 | 250 | 164 | 161 | 540 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 432 | 3 034 | 824 | 57 | 143 | 138 | 447 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 189 | 279 | 147 | 0 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 417 |
| Övriga externa kostnader | 2 519 | 1 963 | 638 | 27 | 131 | 138 | 31 |
| Personalkostnader | 641 | 747 | 10 | 0 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 84 | 45 | 29 | 29 | 12 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 170 | 574 | 50 | 193 | 21 | 23 | 93 |
| Finansiella poster | 30 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 25 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 5 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 200 | 577 | 49 | 193 | 21 | 23 | 93 |
| Bokslutsdispositioner | −3 | −146 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −3 | −146 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 196 | 431 | 49 | 193 | 21 | 23 | 93 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 96 | 2 | 40 | 4 | 5 | 20 |
| Årets resultat | 194 | 335 | 48 | 154 | 17 | 18 | 72 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 422 | 1 665 | 1 088 | 362 | 177 | 201 | 186 |
| Anläggningstillgångar | 2 215 | 129 | 75 | – | 134 | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 143 | 46 | 75 | – | 134 | – | – |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 143 | 46 | – | – | 134 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 132 | 83 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 132 | 83 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 939 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 64 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 875 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 207 | 1 535 | 1 012 | – | 43 | 201 | 186 |
| Kortfristiga fordringar | 922 | 788 | 808 | – | 29 | 119 | 186 |
| Kundfordringar | 138 | 277 | 303 | – | – | 0 | 175 |
| Övriga fordringar | 223 | 100 | 13 | – | 29 | 119 | 11 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 561 | 411 | 492 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 286 | 747 | 204 | – | – | 82 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 422 | 1 665 | 1 088 | – | 177 | 201 | 186 |
| Eget kapital | 887 | 693 | 358 | – | 157 | 140 | 122 |
| Bundet eget kapital | 193 | 96 | 125 | – | 184 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 |
| Reservfond | – | – | 75 | – | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 694 | 597 | 233 | – | −27 | 90 | 72 |
| Balanserat resultat | 500 | 262 | 185 | – | −44 | 72 | 0 |
| Årets resultat | 194 | 335 | 48 | – | 17 | 18 | 72 |
| Obeskattade reserver | 149 | 146 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 149 | 146 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 386 | 826 | 729 | – | 20 | 61 | 63 |
| Leverantörsskulder | 1 528 | 180 | 316 | – | 9 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | 46 | 50 | 41 | – | 9 | 25 | 20 |
| Övriga skulder | 799 | 588 | 353 | – | 2 | 34 | 32 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 13 | 8 | 19 | – | 0 | 0 | 11 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 90 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Verksamhetens art och inriktning
Bolaget bedriver besiktningsverksamhet med inriktning på våtrum, badrum och byggprojekt. Verksamheten omfattar granskning av byggprojekt, våtrumsentreprenader och badrumsrenoveringar, bland annat i form av förbesiktningar, delbesiktningar, slutbesiktningar och statusbesiktningar. Bolaget åtar sig även sakkunniguppdrag i tvistemål och vid upphandlingar inom bygg- och renoveringsprojekt, exempelvis i roller som kravställare eller kvalitetsansvarig vid konsumententreprenader. Därutöver utför bolaget marknadsundersökningar och analyser rörande byggbranschen, byggföretag och hantverkare, med insamling och bearbetning av information från egna och externa databaser. Bolaget bedriver också utbildningsverksamhet i form av kurser, seminarier och webbinarier inom byggbranschen och relaterade områden. Under räkenskapsåret har verksamheten fortsatt att utvecklas och nettoomsättningen ökade med cirka 24 procent jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Verksamhetens art och inriktning
Besiktningsverksamhet: Bolaget ska bedriva besiktningsverksamhet, vilket innefattar granskning av byggprojekt, våtrumsentreprenader och badrumsrenoveringar. Sakkunnigtjänster: Bolaget ska kunna agera sakkunnig i tvistemål, och vid upphandlingar inom byggoch renoveringsprojekt. Detta inkluderar roller som kravställare eller kvalitetsansvarig vid konsumententreprenader. Undersökningar och Analyser: Bolaget ska utföra marknadsundersökningar och analyser rörande byggbranschen, byggföretag och hantverkare. Detta inkluderar insamling och bearbetning av information från egna samt externa databaser. Bolaget ska även bedriva utbildningsverksamhet i form av kurser, seminarier och webinars inom byggbranschen och relaterade områden.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen ökade kraftigt under 2024 främst på grund av en breddning av tjänsteutbudet, ökad efterfrågan på besiktningstjänster samt en satsning på digital marknadsföring.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Företaget utför undersökningar och analyser av byggbranschen, byggföretag och hantverkare. Vi behandlar information genom egna samt externa databaser som sammanställs i översiktliga rapporter.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget har ännu inte sett någon negativ ekonomisk effekt av covid-19 och den bästa bedömning som kan göras nu är att de framtida effekterna på bolaget är begränsade.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 875 | 0 |
| Årets inköp | 875 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 64 | 0 |
| Årets inköp | 64 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 203 | 99 | 0 |
| Årets inköp | 1 104 | 99 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 70 | 16 | 0 |
| Årets avskrivningar | 55 | 16 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 559202-2734, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2019-04-11
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Verksamhet enligt registret
Besiktningsverksamhet: Bolaget ska bedriva besiktningsverksamhet, vilket innefattar badrumsbesiktning, granskning av byggprojekt, våtrumsentreprenader och badrumsrenoveringar. Sakkunnigtjänster: Bolaget ska kunna agera sakkunnig i tvistemål, och vid upphandlingar inom bygg- och renoveringsprojekt. Detta inkluderar roller som kravställare eller kvalitetsansvarig vid konsumententreprenader. Undersökningar och Analyser: Bolaget ska utföra marknadsundersökningar och analyser rörande byggbranschen, byggföretag och hantverkare. Detta inkluderar insamling och bearbetning av information från egna samt externa databaser. Bolaget ska även bedriva utbildningsverksamhet i form av kurser, seminarier och webinars inom byggbranschen och relaterade områden.
Bankgironummer
- 5017-8763
- Badrumsbesiktningar Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-18 - 5516-6839
- Badrumsbesiktningar Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- E-revisor.se
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.