Start › Uppsala län › Knutby
Harry Roths Entreprenad AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 772 | 3 760 | 2 657 | 1 047 | 456 |
| Nettoomsättning | 3 768 | 3 760 | 2 512 | 1 047 | 456 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 4 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 146 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 824 | 2 535 | 2 042 | 711 | 353 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 534 | 6 | 35 | 13 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 81 | 1 577 | 1 354 | 418 | 145 |
| Personalkostnader | 829 | 712 | 546 | 280 | 206 |
| Av- och nedskrivningar | 380 | 240 | 107 | 1 | – |
| Rörelseresultat | 948 | 1 224 | 615 | 336 | 103 |
| Finansiella poster | −76 | −56 | −15 | −4 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 19 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 95 | 56 | 15 | 4 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 873 | 1 169 | 600 | 332 | 103 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −100 | −80 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | −100 | −80 | – |
| Resultat före skatt | 873 | 1 169 | 500 | 252 | 103 |
| Skatt på årets resultat | 181 | 242 | 103 | 54 | 22 |
| Årets resultat | 692 | 926 | 397 | 198 | 81 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 574 | 3 401 | 2 228 | 1 328 | 259 |
| Anläggningstillgångar | 2 027 | 1 307 | 1 222 | 679 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 027 | 1 307 | 1 222 | 679 | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 2 027 | 584 | 713 | 92 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 723 | 509 | 587 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 547 | 2 094 | 1 007 | 649 | 259 |
| Kortfristiga fordringar | 449 | 368 | 255 | 513 | 222 |
| Kundfordringar | 416 | 352 | 133 | 332 | 132 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 4 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 15 | 15 | 102 | 117 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 0 | 20 | 65 | 90 |
| Kassa och bank | 2 098 | 1 726 | 751 | 136 | 36 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 574 | 3 401 | 2 228 | 1 328 | 259 |
| Eget kapital | 2 345 | 1 652 | 726 | 329 | 131 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 2 295 | 1 602 | 676 | 279 | 81 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 1 602 | 676 | 279 | 81 | 0 |
| Årets resultat | 692 | 926 | 397 | 198 | 81 |
| Obeskattade reserver | 180 | 180 | 180 | 80 | – |
| Periodiseringsfonder | 180 | 180 | 180 | 80 | – |
| Långfristiga skulder | 992 | 654 | 879 | 462 | – |
| Skulder till kreditinstitut | 992 | 654 | 725 | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 155 | 462 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 057 | 914 | 443 | 458 | 128 |
| Skulder till kreditinstitut | 330 | 150 | 170 | 170 | – |
| Leverantörsskulder | 87 | 61 | 11 | 89 | 18 |
| Skatteskulder | 66 | 236 | 101 | 58 | 13 |
| Övriga skulder | 338 | 301 | 141 | 133 | 82 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 237 | 168 | 20 | 7 | 15 |
| Ställda säkerheter | 2 001 | – | – | – | – |
| Företagsinteckningar | 0 | – | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 2 001 | – | – | – | – |
| Eventualförpliktelser | 0 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 676 | 279 | 81 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 755 | 1 655 | 1 330 |
| Årets inköp | 1 100 | 325 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 728 | 348 | 108 |
| Årets avskrivningar | 380 | 240 | – |
Om bolaget
- Adress
- DOMHERRENS VÄG 1, 741 98 KNUTBY
- Registrerat
- 2019-04-03
- Bransch
- Vägtransport, godstrafik
Verksamhet enligt registret
Skogsarbeten med skogsmaskin och lastbil. Markarbeten med grävmaskin.
Bankgironummer
- 743-1091
- Harry Roths Entreprenad AB
kontrollerat 2026-10-18
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- KNUTBY
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-10-14
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i KNUTBY .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.